Ana Sayfa

1. ABDDÜLHAMİD

1. Abdülhamid, 20 Mart 1725 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası 3. Ahmet, annesi ise Rabia Şermi Sultan’dır. Şehzadeliği sırasında çok iyi bir eğitim gördü. Zamanın alimlerinden dersler aldı. Tahtta oturan 3. Murat’ın 21 Ocak 1774 tarihinde hayatını kaybetmesi üzerine tahta oturdu. Osmanlı İmparatorluğu’nun 27. padişahı ve 106. İslam halifesidir.  1. Abdülhamit, Osmanlı geleneği olan şehzadelerin tahta oturdukları zaman askerlere dağıttığı cülus bahşişini kaldırttı. Bu sayede zor durumda olan Osmanlı ekonomisinden bir yük kalkmış oldu.

1. Abdülhamit, tahta çıktığında Osmanlı hem askeri, hem de ekonomik alanlarda zor durumdaydı. Rusya ile Osmanlı, uzun süredir savaşmaktaydı. 1774 yılında imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması ile bu savaş son buldu. Küçük Kaynarca Antlaşması ile Osmanlı İmparatorluğu büyük kayıplara uğradı. Bu dönemde Anadolu’da ve Mısır’da isyanlar çıktı. Bu isyanlar fazla büyümeden bastırılabildi.

Sultan Abdülhamid zamanında Kırım, Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altından çıktı. Rusya, Kırım’a girdi ve Müslümanları katletti. Kırım’ın işgali üzerine Rusya’ya tekrardan savaş ilan edildi. Ancak Avusturya’nın da Osmanlı’ya saldırması ile devlet zor duruma düştü. Zor durumda kalsa da Osmanlı ordusu, Avusturya ordusunu mağlup etti. Ruslar ise bir çok Osmanlı kalesini ele geçirdiler ve Özi Kale’sinde bulunan 25 binden fazla Müslümanı katlettiler. Sultan Abdülhamit, bu haberi duyunca dayanamadı ve felç geçirdi. 7 Mart 1789 tarihinde vefat etti. 1. Abdülhamid’in yerine tahta 3. Selim oturmuştur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.