Ana Sayfa

18. YÜZYIL İNGİLTERE TARİHİ

18. yüzyıl İngiltere’nin hızla büyümekte ve yeni sömürgeler bulduğu bir dönemdir. Kraliçe Anne döneminde İngiltere ile İskoçya birleşti. Artık iki devlet de tek bir bayrak altında toplandı ve bir parlamento tarafından yönetildi. Bu birleşme 1707 yılında gerçekleşti ve İskoçya toprakları İngiltere’ye katıldı.

18. yüzyılda olan diğer bir olay ise yönetimin Hanover hanedanına geçmesidir. 1714 yılında Kraliçe Anne hayatını kaybetti. Yerine tahta George geçti. İngiltere sömürgecilik yarışında hızla büyüyordu. Yeni sömürgeler elde edebilmek için Avrupalı devletlerin sömürgelerini ele geçirmeye çalışıyordu. Bunlardan biri de Fransa’nın elinde bulunan Hindistan’dı. 1756 yılında İngiltere ile Fransa arasında Hindistan’ın egemenliği savaşı başladı. Bu savaş tam yedi yıl sürdü. Tarihte de “Yedi Yıl Savaşları” olarak anıldı. Savaş, 1763 yılında İngiltere’nin galip gelmesi ile son buldu. Böylece İngiltere, Hindistan’ın bir kısmını ele geçirmiş oldu. Diğer kısımlarını da Hindistanlı prensleri yönetime geçirerek başardı. İngiltere, Fransa’nın Hindistan’dan başka daha birçok sömürgesini daha ele geçirdiler.

Dünyanın dönüm noktalarından biri olan Sanayi Devrimi 18. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıktı. Sanayi Devrimi, dünyadaki dengelerin değişmesine neden oldu. İngiltere’nin hammadde ihtiyacı arttı. Aynı şekilde sömürgelerinin de önemi arttı.  Amerika Kıtası’nın keşfi ile İngiltere, Kuzey Amerika’da kendi kolonilerini kurmuştu. Zamanla bu koloniler bağımsız olmak istediler. Ağır vergileri ve benzeri uygulamalara karşı geldiler. 1775 yılında Amerikan Bağımsızlık Savaşı çıktı. Tam sekiz yıl süren savaş sonrası koloniler, İngiltere’den ayrıldılar ve Amerika Birleşik Devletleri’ni kurdular.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.