Ana Sayfa

2. AHMET

2. Ahmet, 25 Şubat 1643 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası 1. İbrahim, annesi ise Hatice Muazzez Valide Sultan’dır. Arapça ve Farsça dillerini biliyordu. Osmanlı tahtında ağabeyi 2. Süleyman oturuyordu. 2. Süleyman’ın vefat etmesi üzerine 2. Ahmet, 22 Haziran 1691 tarihinde tahta oturdu. Osmanlı İmparatorluğu’nun yirmi birinci padişahıdır ve yüzüncü İslam Halifesidir. Dört yıla yakın tahtta oturmuştur. Kafes Usulüne göre yetiştiği için devlet işlerinden mahrum kalmıştır. Bu da 2. Ahmet’in devlet işlerinde tecrübesiz olmasına neden olmuştur.

2. Ahmet tahta oturduğunda bir çok savaş devam ediyordu. Avusturya ile Slankamen Savaşı yapıldı. Bu savaşı Osmanlı büyük kayıplar vererek kaybetti. Daha sonra Avusturyalılar, Varat Kalesi’ni kuşattılar. Kuşatmaya fazla dayanamayan Varat Kalesi teslim oldu. Venedikliler ise 1694 yılında Narenta Kalesi’ni ele geçirdi. Venedikliler aynı zamanda Sakız Adası’na da el koydu. Sakız Adası’nı, Sultan Ahmet geri almayı çok istiyordu. Sakız Adası geri alındı ancak 2. Ahmet’in ömrü fethi görmeye yetmedi.

Osmanlı İmparatorluğun’da da isyanlar çıktı. İsyanlar, Suriye ve Irak’ta yoğunlaşmıştı. Bu isyanlar fazla büyümeden etkisiz hale getirildi. 2. Ahmet bilime önem verirdi. Şiirler yazardı. 2. Ahmet, rahatsızlandı ve 6 Şubat 1695 tarihinde Edirne’de hayatını kaybetti. Yerine Osmanlı tahtına oğlu 2. Mustafa oturdu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.