Ana Sayfa

2. BAYEZİD

2. Bayezid, 1448 yılında doğmuştur. Babası Fatih Sultan Mehmet, annesi ise Gülbahar Hatun’dur. Sekizinci Osmanlı padişahıdır. 31 yıl tahtta oturmuştur. Zamanın en iyi hocalarından iyi bir eğitim almıştır. Hat sanatında çok iyiydi. Çocuk denilecek yaşta Amasya Sancaktarlığına atanmıştır. Türkçe de dahil dört dil biliyordu. Babası Fatih Sultan Mehmet 1481 yılında vefat etti. Babası varis olarak Cem Sultan’ı göstermişti. Ancak babasının ölüm haberi Cem Sultan’a ulaşmadan önce 2. Bayezid tahta oturdu. Bu olaydan sonra iki kardeş arası taht kavgası başladı. İki kardeşin de ordusu 1481 yılında savaştı. 2. Bayezid’in ordusu bu savaşı kazandı. Ancak Cem Sultan kaçmayı başardı. Bu savaştan sonra Cem Sultan sürekli kaçtı. Kaçışı, papanın eline esir düşene kadar da devam etti.

Papa, Cem Sultan’ı Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bir koz olarak kullandı. Cem Sultan’ı tutması karşılığında Osmanlı’dan yıllık vergi alıyordu. Bu durum, Cem Sultan’ın 1495 yılında vefat edene kadar devam etti. Osmanlı, Cem Sultan yüzünden Avrupa’ya istediği seferleri düzenleyemiyordu. Cem Sultan’ın ölmesi üzerine Avrupa’ya yapılan baskı da artırıldı. 2. Bayezid döneminde Kili, Akkirman, Modan ve Koran bölgeleri ele geçirildi.

Sultan Bayezid, Şahkulu İsyanı ile de uğraşmıştır. Şah İsmail, Şiiliği Anadolu’da yaymak istiyordu. 2. Bayezid de Şiiliğin Anadolu’da yayılmasına engel oluyordu. Bunun üzerine Şah İsmail, Anadolu’da bir ayaklanma başlattı. Ayaklanma kısa zamanda büyüdü. Ayaklanma kanlı bir şekilde bastırılabildi.

Taht kavgaları Sultan Bayezid tahttan inmeden önce başladı. Taht mücadelesini Şehzade Selim kazandı. Sultan Bayezid, baskılara daha fazla dayanamayarak 1512 yılında tahttan çekildi. Aynı yıl Edirne’de vefat etti. Sultan Bayezid, tahttan inerken oğlu Şehzade Selim’e “Ey oğul, hayatın at üzerinde geçsin, girdiğin her savaştan zaferle çıkasın. Dilerim Allah’tan, sen de genç yaşında berbat olup şir-i pençeler elinde gidesin! Ciğerini görerek ölesin” şeklinde beddua ettiği rivayet edilir. Türbesi İstanbul’da bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.