Ana Sayfa

2. BAYEZİD NEDEN TAHTTAN ÇEKİLDİ?

2. Bayezid, 1448 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Fatih Sultan Mehemet, annesi ise Gülbahar Hatun’dur. Sekizinci Osmanlı padişahıdır. 1481 yılında tahta oturmuş ve 31 yıl tahtta oturmuştur. Kardeşi Cem Sultan, 2. Bayezid’e karşı taht mücadelesine girişmiş, sonunda da Papa’nın eline bir koz olarak düşmüştür. Cem Sultan’ın esir olması sebebiyle 2. Bayezid, Batı’ya sefer düzenleyemiyordu. 1495 yılında Cem Sultan’ın vefat etmesi üzerine Avrupa’ya seferlerin de yolu açılmıştı.

Sultan 2. Bayezid, 64 yaşına gelmişti. Vefatının yakın olduğunu hissediyordu. Henüz vefat etmeden şehzadeler arasında taht kavgaları başlamıştı. Veliaht Ahmet, Şehzade Korkut ve Şehzade Selim birbirleri ile taht mücadelesine girmişlerdi. 2. Bayezid, Osmanlı tahtına kendisinden sonra oğlu Veliaht Ahmet’in oturmasını istiyordu. 21 Ağustos 1511 tarihinde Veliaht Ahmet’i, başkent İstanbul’a çağırdı. Şehzade Ahmet, haberi alır almaz yola çıktı.

Askerler, Şehzade Selim’i seviyorlardı. Şehzade Selim, cesur ve zeki bir insandı. Aynı zamanda askerler ile de sürekli yakın ilişki içerisindeydi. Bu sebeple askerler, Şehzade Ahmet’in değil de Şehzade Selim’in tahta çıkmasını istiyorlardı. Şehzade Ahmet’in, Osmanlı tahtına çıkmak için İstanbul’a geldiğini anlayan askerler, ayaklandılar. Ayaklanma nedeniyle İstanbul yakınlarına kadar gelen Şehzade Ahmet, şehre giremedi.

Ayaklanma nedeniyle tahta çıkamayan Şehzade Ahmet geri döndü ve Konya’ya geldi. Henüz babasının hayatta olmasına rağmen Konya’da kendisini padişah ilan ettiler. Kendisini padişah ilan etmesi, İstanbul’daki Şehzade Ahmet taraftarı Paşaların da Şehzade Selim tarafına dönmelerine neden oldu.

2. Bayezid, tahtı küçük oğlu Şehzade Selim’e bırakmaktan başka bir çare kalmadığını anladı. Şehzade Selim’i, İstanbul’a çağırdı. 24 Nisan 1512 tarihinde 2. Bayezid, tahttan çekildi. Bunun üzerine tahtta Şehzade Selim oturdu. Böylece Mısır’ı fetheden ve Osmanlı’nın ilk halifesi olan Yavuz Sultan Selim tahta oturmuş oldu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.