Ana Sayfa

2. KATERİNA

2. Katerina, 18. yüzyılda tahta oturmuş Çarlık Rusya’nın İmparatoriçesi’dir. Katerina, 1729 yılında dünyaya gelmiştir. “Büyük” lakabı takılmış ve genelde Büyük Katerina diye anılmıştır. Ancak 2. Katerina, kendisine bu şekilde hitap edilmesinden hiç hoşlanmıyordu. Çarlık Rusya’nın tahtına oturmuş olsa da kendisi bir Rus değildir. Aslen Alman kökenlidir. Asıl adı Prenses Von Anhalt Zerbst’tir. Soylu bir aileden gelmektedir.

Katerina, henüz 16 yaşındayken kuzeni ve Rus tahtının varisi olan Grandük Petro ile evlendi. 3. Petro, yönetim işlerinde hiç iyi değildi. Çünkü devlet işleri ile ilgilenmiyor, günlerini eğlencelerle geçiriyordu. Halk, 3. Petro’ya karşı kin beslemeye başlamıştı. En sonunda tahta çıktığı yıl 3. Petro tahttan indirildi ve öldürüldü. Yerine ise karısı, yani Katherina tahta çıkarıldı. Böylece 2. Katerina’nın 34 yıl sürecek hükümdarlığı başlamış oldu.

2. Katerina, tahta oturduğu dönemde Çarlık Rusya, Osmanlı İmparatorluğu ile yakın ilişkiler kuruyor ve savaşlar gerçekleşti. 2. Katerina, hep soylu ve zenginlerin tarafındaydı. Fakir köylü halk onun umurunda değildi. Devleti için gündüz gece çalışıyordu. 3. Petro zamanında aksayan devlet işlerini düzene soktu. Fakir halk, Katerina’ya karşı ayaklandı. Ancak Katerina, kendi halkını kanlı bir şekilde susturmayı başardı. Sıcak denizlere inmeyi 2. Katerina’da istiyordu. Bunun için fetihlerini Karadeniz’e doğru yaptı. Özellikle Kırım’ın bağımsız olması 2. Katerina sayesindedir. 1770 yılında Kırım’ı işgal etti. Osmanlı ile Rusya arasında yapılan Yaş Antlaşması da 2. Katerina zamanında gerçekleşmiştir. Osmanlı’nın zayıf dönemine denk gelmesini fırsat bildi ve büyük kazançlar sağladı. Cinsel yönünü kullanarak erkekleri çok kolay kullanabiliyordu. Her insan gibi 2. Katerina’nın da bir sonu oldu. 16 Kasım 1796 tarihinde hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.