Ana Sayfa

2. Mustafa

2. Mustafa,  5 Haziran 1664 yılında Edirne’de dünyaya geldi. Babası 4. Mehmet, annesi Emetüllah Gülnuş Sultan’dır. İyi bir saray eğitimi almış ve kafes usulü gereği sarayda kapalı olarak yaşamıştır. Tahtta amcası 2. Ahmet oturuyordu. Amcasının 6 Şubat 1695 tarihinde vefat etmesi üzerine tahtta oturdu. Osmanlı İmparatorluğu’nun yirmi ikinci padişahıdır. Yüz birinci de İslam Halifesidir. 9 yıla yakın tahtta oturmuştur.

Tahta çıkar çıkmaz Sakız Adası’nın fethi tamamlandı. Devlet adamlarını değiştirdi. Avusturya’ya sefere çıktı ve Lipve, Şebeş ve Lügos kaleleri ele geçirildi. Bundan sonra Avusturya’ya iki sefer daha düzenlendi. Ancak iki sefer de başarısızlıkla sonuçlandı. Osmanlı çok büyük kayıplar verdi. Venediklilerle, deniz savaşı yapıldı. Bu savaşı Osmanlı kazandı ve bir çok da esir ele geçirdi. 22 Eylül 1695’te, Almanya ile Lugos Meydan Savaşı yapıldı. Ertesi yıl yine Almanya ile Olasch Meydan Savaşı yapıldı. Bu savaşları Osmanlı kazandı. Ancak 1967 yılında bir daha Almanya’ya sefere çıkıldı. Bu seferde Osmanlı o kadar büyük bozguna uğradı ki ordusunun yarısı ve paşalarının çoğu şehit oldu. Bu en son savaşa da Zenta Meydan Savaşı denmektedir.

Osmanlı, savaşlarda kaybetmesi üzerine Antlaşma yapmak istediler. Osmanlı’nın o zamana kadar yapılmış olan en ağır antlaşmayı imzaladı. Venedik, Macaristan, Almanlar ve Ruslar ile imzalanan bu anlaşma Karlofça Antlaşmasıdır. Bu antlaşma sonucu fethedilen yerler geri iade edildi. Halk, padişaha karşı tepkiliydi. Sulan, İstanbul’da değil Edirne’de oturuyordu. Padişahı istemeyen askerler İstanbul’dan Edirne’ye kadar yürüdü ve Sultan Mustafa’yı tahttan indirdi. Bu olay tarihe Edirne Vakası olarak geçmiştir. 2. Mustafa’nın yerine tahta kardeşi 3. Ahmet oturdu. 2. Mustafa, tahttan indirildikten kısa bir süre sonra rahatsızlandı ve 1 Aralık 1703 tarihinde hayatını kaybetti.

1 reply »

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.