Ana Sayfa

2. SELİM

2. Selim, 28 Mayıs 1524 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Kanuni Sultan Süleyman, annesi ise Hürrem Sultan’dır. Eşi Nurbanu Sultan’dır. Osmanlı İmparatorluğu’nun on birinci padişahıdır. İyi bir saray eğitimi almıştır. Genç yaşta Konya Sancakbeyliği’ne atandı. 1566 yılında babası Kanuni Sultan Süleyman’ın vefat etmesi üzerine Şehzade selim tahta oturdu. Sekiz yıl tahtta oturmuştur.

2. Selim, tahta oturduktan sonra Avusturya’nın isteği üzerine Avusturya ile barış antlaşması yapıldı. Henüz Kıbrıs fethedilmemişti ve Venediklilerin elinde bulunuyordu. Venedikli korsanlar da Akdeniz ticaretini olumsuz etkiliyorlardı. Akdeniz’in ticareti için Kıbrıs fethedilmek zorundaydı. Çalışmalara başlandı. 2 Temmuz 1570’de ilk kuşatma başladı. Lefkoşa, Magosa ve diğer kalelerin de ele geçirilmesi ile e 4 Ağustos 1501’de Kıbrıs fethedildi. Bu dönemde Yemen’de isyan çıktı. Topal Muhattar’ın etrafında toplanan halk Yemen’in tamamını ele geçirdi.

Kıbrıs fethedildikten sonra haçlı ordusu Osmanlı’ya karşı toplandı. Papa, Venedik ve İspanya büyük bir donanma toplayıp Osmanlı İmparatorluğu’na saldırdılar. Savaş, Korinthas Körfezinde gerçekleşti. Bu savaşı Osmanlı İmparatorluğu kaybetti ve donanmasının büyük bir kısmını da kaybetti.

Tunus’un stratejik konumu ve İspanyolların Tunus’u ele geçirmeye çalışmaları Osmanlı’yı Tunus’a sefer yapmaya yitmiştir. 15 Mayıs 1574’de başlayan sefer 5 Haziran 1574’de Tunus’un tamamının ele geçirilmesi ile son buldu.  Sarayda rahatsızlanan 2. Selim, 15 Aralık 1574 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. 2. Selim hayatı boyunca hiçbir sefere çıkmamıştır. Türbesi İstanbul’da bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.