Ana Sayfa

2019 YILINDA DÜNYADA GERÇEKLEŞEN OLAYLAR (İLK ÇEYREK)

15 Mart tarihinde Yeni Zelenda’nın Christchurch şehrinde Breton Tarrant Adlı terörist camiye saldırdı. Bu saldırı sonucu tam 51 kişi hayatını kaybetti. 49 kişi de yaralanmıştır. Bu olay sonucu dünyadan tepkiler çığ gibi büyüdü. Özellikle olayın gerçekleştiği Yeni Zellanda’da Müslümanlara destekler arttı.

Ortam Kartı

Venezuela’da yıllardır devam eden olaylar daha da alevlendi. 23 Ocak tarihinde Venezuela Ulusal Meclis Başkanı olan Juan Guaido, kendisini resmi olmayan bir şekilde geçici devlet başkanı ilan etti. Bu olay karşısında dünya ikiye ayrıldı. Türkiye ve Rusya gibi ülkeler Maduro’yu desteklerken, Amerika gibi ülkeler de Guido’yu desteklediler.

Ortam Kartı

Mart ayının başlarında Pakistan ile Hindsitan arasında havaalanları sorunu patlak verdi. 3 Pakistan uçağının Hindistan sınırını geçtiği ve Hindistan uçaklarının bu uçakları engellediği haberleri yayıldı. Daha sonra Hindistan uçakları Pakistan sınırını aştı. Pakistan iki Hindistan uçağını düşürdü. Bu olay sonrası iki ülke arasındaki hava operasyonlarına son verildi.

Ortam Kartı

2018 yılının son yıllarında gerçekleşen ABD ile Kuzey Kore arasındaki karşılıklı atışmanın son bulması için yapılan görüşmelerin ikincisi gerçekleşti. Görüşmeden olumlu sonuçlar çıktı.

Ortam Kartı

10 Mart tarihinde Etiyopya Havayolları’na ait olan Boeing 737 Max 8 tipi uçak Kenya’nın başkenti olan Nainobi şehrine uçuşu esnasında düştü. Kaza sonucu uçak içerisinde bulunan 157 kişi hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.