Ana Sayfa

3. OSMAN

3. Osman, 2 Ocak 1699 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası 2. Mustafa, annesi ise Şehsuvar Sultan’dır. Şehzadelik hayatı boyunca kafes hayatı yaşamıştır. Şehzade Osman, kitap okumayı ve kendisini geliştirmeyi çok severdi. Tahtta ağabeyi 1. Mahmut oturuyordu. Ağabeyi 1. Mahmut’un vefat etmesi üzerine 2 Ocak 1755 tarihinde Şehzade Osman, Osmanlı tahtına oturdu. 25. Osmanlı padişahı ve 102. İslam halifesidir.

3. Osman, tahta çıktığı sene İstanbul’da kış çok soğuk geçmiş ve Haliç donmuştur. Aynı şekilde İstanbul’da büyük çaplı yangınlar olmuştur. Bu yangınlar neredeyse İstanbul’un tamamını yok etmiştir. Sultan Osman, sadece 2 yıl tahtta oturabilmiştir. 2 yıl boyunca da Osmanlı’da fazla bir olay olmamıştır. 1756 yılında Danimarka Krallığı ile antlaşma yapılmıştır.

Sultan Osman’ın, sadece bir tane oğlu vardı ve bu oğlu da 3. Osman hayattayken öldü. Osmanlı’da, bazı ayaklanmalar olsa da, bu ayaklanmalar büyümeden bastırılabildi. Rusya ile de bazı sorunlar çıkmıştır. Ancak bu sorunlar çözülmüş ve barış ortamı devam etmiştir. Sultan Osman döneminde, sadrazamlar sürekli olarak değiştirilmiştir. 3. Osman, rahatsızlandı ve 29 Ekim 1757 tarihinde İstanbul’da vefat etti. 3. Osman’ın yerine tahta 3. Mustafa oturdu. Türbesi İstanbul’da bulunmaktadır.

BENZER YAZILAR  KAYSERİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.