Ana Sayfa

4. MURAT NEDEN KARDEŞLERİNİ ÖLDÜRTTÜ?

4. Murat, 1612 yılında doğdu. Babası 1. Ahmet, annesi ise Mahpeyker Sultan’dır. On yedinci Osmanlı padişahı ve doksan altıncı İslam halifesidir. 1623 yılında amcası 1. Mustafa da tahttan indirildi ve yerine Şehzade Murat tahta oturdu. Hayatı boyunca Osmanlı topraklarını genişletmek için savaşlarda geçmiştir.

4. Murat döneminde Anadolu’da isyanlar çıktı. Sultan, bu isyanları bastırdıktan sonra Anadolu’yu karıştıran ve sürekli isyan çıkmasına neden olan Safevilere sefer için hazırlıklara başladı. Seferde bir sorun çıkmaması için gerekli önlemleri almaya başladı. 1634 yılında Lehistan ile barış antlaşması yaptı.

Alması gereken bir tedbir de kardeşleri idi. 27 Ağustos 1635 tarihinde 4. Murat, kardeşleri Şehzade Bayezid ve Şehzade Süleyman’ı öldürttü. Öldürtmesinin sebebi Şehzade Bayezid ve Şehzade Süleyman’ın taht konusunda kendilerine rakip olmalarıydı. Annesi Mahpeyker Sultan, Sultan Murat’ın seferde olmasını fırsat bilerek entrikalar çevirerek bu iki şehzadeden birisini tahta çıkartabilirdi. Hem seferin güvenliği hem de devletin bekası için bunu yapması gerekiyordu. Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra sefere çıktı ve önce Tebriz’i, daha sonra da Bağdat’ı Osmanlı topraklarına kattı.

 

BENZER YAZILAR  7.-16. YÜZYIL ARASI AFRİKA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.