Ana Sayfa

5. MURAT

5. Murat, 21 Eylül 1840 tarihide İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Sultan Abdülmecid, annesi ise Şevkefza Sultan’dır. İyi bir eğitim görmüştür. Bolca kitap okurdu. Edebiyata karşı da çok ilgiliydi. Zamanın edebiyatçıları ile yakın ilişkiler kurardı. Piyano çalmayı da biliyordu.

Amcası Sultan Abdülaziz, 3. Napolyon’un daveti ile önce Fransa’yı, daha sonra daha bir çok Avrupa Devleti’ni ziyaret etmiştir. Bu ziyaretleri esnasında yeğeni Şehzade Murat’ı da beraber götürmüştür. 5. Murat, padişah olmayı çok istiyordu. Bu sebeple de Sultan Abdülaziz’in ölümünü bekliyordu.

Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesi üzerine 30 Mayıs 1876 tarihinde tahta oturdu. 33. Osmanlı padişahı ve 112. İslam halifesidir. Tahtta sadece 93 gün oturabilmiştir. 5. Murat’ı tahta çıkaran şahsiyetler, Sultan Murat’tan da umduklarını bulamamışlardı.

2. Abdülhamid ile görüştüler ve tahta çıkarmaları karşılığında Abdülhamid, meşrutiyeti kuracaktı. Sultan Murat’ı da akli dengelerinin yerinde olmadığını mana ederek 31 Ağustos 1876 tarihinde tahttan indirdiler. 5. Murat’ın yerine de tahta 2. Abdülhamid’i çıkardılar. 5. Murat’ı da saraya hapsettiler. Tahttan indirildikten sonra 28 yıl daha yaşadı. 29 Ağustos 1904 tarihinde vefat etti. Türbesi İstanbul’da bulunuyor.

 

BENZER YAZILAR  GOOGLE'DA EN ÇOK ARANAN YERLER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.