Forum

Kelebek Özeti - Hen...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Kelebek Özeti - Henri Charriere

   RSS

0
Konu başlatıcı

Fransız edebiyatının bir dönem en fazla tartışılan yazarı olan Henri Charriere işlediği bir cinayet nedeni ile tutuklanmış ve ömür boyu hapis cezası almıştır. Kaçmak için 13 yıl mücadele etmiş ve sonunda başarmıştır. Bu vesile ile de yazarlık kariyerine başlamış, 13 yıllık kaçma mücadelesini Kelebek kitabında anlatmıştır. Yani Kelebek Henri Charriere’nin 13 yıllık kaçış serüvenidir.

Henri Charriere başından beri masum olduğunu iddia etmektedir. 26 Ekim 1931 yılında Paris’te işlenen cinayetin en büyük şüphelisidir fakat suçluluğunu kanıtlayacak kesin deliller bulunmamaktadır. Buna rağmen delillerin ona yönlendirmesi nedeni ile müebbet hapis cezasına çarptırılır ve böylece Fransız Guyanası’ında kürek mahkumu olur.

Henri suçlu olduğunu bir türlü kabul etmez ve bu yüzden hapisten kaçmak için planlar yapmaya başlar. Bu yüzden kendini özgürlüğe kanat çırpan Kelebek olarak adlandırır.

Kelebek ilk olarak para karşılığı kendini hasta gibi gösterterek hastaneye gider. Hastanede iken planını uygulamaya koyar ve hastaneden kaçmayı başarır. Kelebek bir süre gizlenerek yoluna devam etmeye çalışır fakat kaçışı fazla uzun sürmez ve polisler tarafından yakalanarak yeniden hapishanenin yolunu tutar.

Kelebek yeni bir kaçış planı ile yeniden hapishaneden kaçmaya başarır ve bu kez bir kabile ile yaşamaya başlar. Kabile içinde yeni bir hayatı olmuştur. Fakat bir süre sonra hata yaparak kabileden ayrılır ve geri döner. Geri dönmesi ile birlikte yeniden yakalanması bir olur ve tekrar hapishaneye gönderilir.

Kelebek bundan sonra farklı cezaevlerinde kalır ve hepsinden kaçma teşebbüsünde bulunur ama başarılı olamaz. Son olarak Fransa’da Royal adasındaki bir hapishaneye gönderilir. Buradan da kaçma teşebbüsünde başarısız olur fakat bir gün cezaevinde isyan çıkar. Bunu fırsat bilerek yine hapishaneden kaçar ve kendini İngiliz Güyanı’ında bulur. Bir süre burada yaşar ama yine buradan da ayrılmayı kafasına koymuştur. Buradan ayrılıp Venezuella’ya ulaşır. Yıllardır mücadelesini verdiği özgürlüğe sonunda kavuşmuştur.

Kelebek romanı oldukça ilginç bir kitap. Hapishaneden kaçmayı kafasına koymuş bir adamın yıllar süren mücadelesini okuyorsunuz. Bazılarında başarılı oluyor, bazılarında başarısız fakat özgürlüğü için yılmadan mücadele ediyor. Sonunda özgürlüğüne kavuşuyor ve azmin gücünü bir kez daha okurlara sunuyor.

 

Arka Kapak Yazısı:

İşlemediği bir cinayetten, müebbet kürek cezasına çarptırıldığı sıra, Henri Charrière'in özgürlük mücadelesinin bir ifadesi olarak doğdu Kelebek.
Çok genç yaşında tutkunu olduğu idealleri ve gelecek arzusu onu 'insanca bir felsefe' ve 'üstün bir uygarlık'la tanıştırdı: Modern sistemin kokuşmuş yolları yerine Kızılderililer'in, cüzzamlıların, okuma yazma bilmeyen yoksul balıkçıların gerçek uygarlığıyla .
Bir, iki, üç, dört, beş; bir, iki, üç, dört, beş.
Ardı ardına sıralanan bu rakamlar aslında bir hücrenin uzunluğu: Bir uçtan bir uca beş adım.
Tüm yaşamın göz önünden geçtiği beş adım. Hayallerle ve tutkularla atılan beş adım. Yargıçlara, mahkemeye ve insan kazanmak yerine kaybetmeye dayalı yargı sistemine atılan beş adım.
Modern olarak nitelenen ülkelere atılan beş adım. Tüm duyguları iğdiş eden her türlü korkuyu insanın içine salan beş adım. Özgürlüğe ve geleceğe atılan beş adım.
Kelebek bir özgürlük mücadelesi...

Cevabınız

Yazar Adı

Yazar E-postası

Sorunuz *

 
Önizleme 0 Düzeltmeler Kayıtlı
Paylaş: