Ana Sayfa

ABDULLAH BİRADERLER

Abdullah Biraderler, Osmanlı Fotoğrafçılığında önemli yeri olan iki kardeştir. Aslen Ermeni kökenlidirler. Bu kardeşler Kevork Abdullah ve Vichen Abdullah’tır. Kevork Abdullah 1839 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Vichen Abdullah’ın ise doğum tarihi bilinmemektedir. Aynı şekilde Vichen Abdullah da İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Fotoğrafçılık ile ilk tanışan Vichen olmuştur. Vichen, Beyazid’de kurulan fotoğraf stüdyosunda çalışmaya başladı. Bu sayede fotoğrafçılığı öğrendi. Kevork ise Venedik’te eğitim gördü. Daha sonra İstanbul’a döndü.

İki kardeş birlikte 1858 yılında Beyoğlu’nda ilk fotoğraf stüdyolarını açtılar. O dönemde fotoğrafların en büyük sorunu ömürlerinin kısa olmasıydı. İki kardeş yaptıkları kaliteli fotoğraflar sayesinde halkın beğenisini ve sevisini kazandılar. Ünleri hem saraya gitti hem de ülke sınırlarını aştı. O dönemde Osmanlı tahtında Sultan Abdülaziz oturuyordu. Sultan Abdülaziz, Abdullah Biraderler’i “Ressam-ı Hazret-i Şehriyari” unvanıyla Saray Fotoğrafçısı yaptı.

Osmanlı-Rus Harbine kadar bu görevlerine devam ettiler. Bu harp sırasında iki kardeşe iftira atıldı. Rus askerlere istihbarat veriyorlar denildi. Bunun üzerine tahtta oturan 2. Abdülhamit, tedbir amaçlı görevlerine son verdi. Ancak iftira ortaya çıktı. Bu olay sonrası Abdullah Biraderlerin Fotoğraf stüdyolarına padişahın tuğrasının asılmasına izin verildi. 1900 yılına doğru fotoğraf stüdyoları işlemez hale geldi. 1900 yılında stüdyolarını sattılar. Kevork Abdullah, Kahire’ye gitti. Uzun bir süre Kahire’de durduktan sonra İstanbul’a döndü. 1902 yılında Vichen Abdullah, 1918 yılında ise Kevork Abdullah vefat etti. Bu iki kardeşe Abdullah Biraderler denmesinin sebebi Müslüman olduktan sonra bu adı almalarıdır.

1 reply »

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.