Ana Sayfa

ADOLF HİTLER

Adolf Hitler, 1889 yılının nisan ayında Avusturya’da doğmuştur. Avusturya’da doğmasına rağmen Alman kökenlidir. Annesi Klara Hitler, babası da Alois Hitler’dir. Gustav ve İda adında da iki kardeşi vardır. Babası memurdu. Oğlunun da kendisi gibi memur olmasını istiyordu. Ancak Adolf Hitler memur olmak istemiyordu. O yazar olmak istiyordu. Okul hayatı çok başarısızdı. Bir süre okuduktan sonra okulu bıraktı. Kitap okumayı çok seviyordu. Günlerini, bulduğu kitapları ve broşürleri okuyarak geçiriyordu.

İlk önce babası Alois Hitler öldü. Babasından sonra 1907 yılında annesi Klara Hitler hayatını kaybetti. Annesini çok seviyordu. O kadar çok seviyordu ki kendi yazdığı “kavgam” adlı kitabında annesinin öldüğünde günlerce ağladığını yazmıştır. Aynı yıl Viyana’ya taşındı. Burada Güzel Sanatlar Akademisine, ressamlık için başvurdu. Ancak kendisinin resim olamayacağını ama mühendis olabileceğini söylediler. Çaresiz kalan Adolf Hitler, mecburi olarak mühendislik okumayı kabul etti.

1914 yılında 1. Dünya Savaş’ının başladığı zaman gönüllü olarak Alman ordusuna katıldı. Alman ordusunda uzun yıllar görev aldı. Askerliği bıraktıktan sonra ilk zamanlarda siyasi hayata atılmak istemiyordu. Bu düşüncesi zamanla değişti ve Alman İşçi Parti’sine katıldı. Hitler’in, hitap gücü çok iyiydi. İlk dönemlerde iki haftada bir konferanslar yapıyorlardı. Adolf Hitler burada konuşmacı olarak yer alıyordu. Zamanla taraftarları artmaya başladı. Alman işçi partisi de konferansları daha sık yapmaya başladı. Bu dönemde hapis cezası aldı. Hapiste kaldığı dönemde “Kavgam” adlı kitabını yazdı. Hapisten çıktıktan sonra da aynı şekilde partide yer aldı.

1932 yılında cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı olduktan sonra devletin organlarına kendi adamlarını yerleştirmeye başladı. Karşısında durabilecek kim varsa onu etkisiz hale getirdi. 1934 yılında ülke kontrolünü tamamen kendi eline aldı.

Hitler, bütün Avrupa’yı ele geçirmek istiyordu. Bunun için ilk önce Polonya’ya, daha sonra da Fransa’ya saldırdı. Bu ülkelere saldırması ile 2. Dünya Savaşı başlamış oldu. Alman orduları moderndi ve karşısında hiçbir ordu duramıyordu. Almanya hızla gelişiyordu. Almanya’nın yanında İtalya ve Japonya vardı. Karşılarında ise Amerika, Rusya ve İngiltere gibi ülkeler bulunmaktaydı.

BENZER YAZILAR  ADAM SIRASINA GİRMEK DEYİMİ

Hızla büyüyen Almanya, Adolf Hitler’in aceleci tavrı yüzünden Alman orduları yenilmeye başladı. Düşman devletler, Berlin’e kadar gelmişlerdi. Adolf Hitler, artık kurtulamayacağını anladı. 1945 yılında bir sığınakta önce eşi Eva Braun’u öldürdü. Daha sonra kendisi intihar etti. Askerlere kendisi öldükten sonra cesedini yakmaları emrini vermişti. Askerler de intihar ettikten sonra cesedini yaktılar.

Adolf Hitler, milyonlarca insanın ölmesine neden olmuştur. Azılı bir diktatördü. Yahudileri hiç sevmezdi. Özel yaptırdığı hapishanelerde milyonlarca Yahudiyi öldürtmüş ve yaktırmıştır.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.