Ana Sayfa

AFRİKA ÜLKELERİNİN ORTAK KADERLERİ

Senegal, Ruanda, Angola, Cibuti, Etiyopya, Gambiya, Gine ve daha bir çok Afrika Kıtası’nda bulunan çoğu devletin tarihleri ve günümüzdeki durumları incelendiğinde birbirleri arasında bir çok benzerlik bulunmaktadır. Çoğunun geçmişinde yaşananlar aynı olmuş ve günümüzde yaşananlar da aynı olmaya devam etmektedir.

Afrika Ülkelerinin ortak kaderleri:

  • Tarih boyunca, özellikle sanayi devriminden sonra bütün Afrika Ülkeleri, Avrupalılar (özellikle İspanyollar, İngilizler ve Fransızlar) tarafından yıllar boyunca işgal edilmiş ve sömürülmüşlerdir.
  • Yerli siyahi halk yüzlerce yıl boyunca topraklarından koparılmış ve köle olarak satılmışlardır. Sürekli olarak başkaları için çalışmışlardır. Kölelik kalksa bile aşağılanmışlar ve hor görülmüşlerdir.
  • Toprağında kalan halk ise bağımsızlıkları için çabalamışlar ve ayaklanmışlardır. Çoğu zaman da ayaklanmalar kanlı bir şekilde bastırılmıştır. Yerli siyahi halktan yüz binlerce insan ölmüştür.
  • Çoğu Afrika ülkesi maden bakımından zengindir. Bolca elmas ve altın madenleri bulunmaktadır. Ancak bu zenginliği kendilerinin kullanmalarına müsade edilmemektedir. Bu madenler her zaman yabancı şirketler tarafından çıkarılmakta ve ülke zenginliği ülke dışına çıkarılmaktadır.
  • Günümüzde Afrika’da yaşayan insanların büyük bir kısmı tarım yaparak yaşamını sürdürmektedir. Ancak çoğunlukla ilkel tarım metotları kullanıldığı için verimlilik azdır. Yani üretim sadece kendi karınlarını doyurabilecek kadar yapılabilmektedir.
  • Afrika ülkelerinin çoğunluğunda ya sanayi hiç yoktur, ya da küçük de olsa vardır ancak gelişmemiştir.
  • Ülkelerin tamamında sağlık ve eğitim hizmetleri yetersizdir. Halk arasında okuma-yazma bilenlerin oranı çok azdır. Okuyabilenler ise çok zor şartlar altında okumaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.