Ana Sayfa

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar, 29° 40′ ve 31° 43′ doğu boylamları ile 37° 45′ ile 39° 17′ kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. 14.230 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Türkiye’nin, Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Komşuları Konya, Isparta, Burdur, Uşak, Denizli, Eskişehir ve Kütahya’dır. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 782.490’dır. Merkez hariç 17 tane ilçesi bulunmaktadır. Bolvadin, Sultandağı, Şuhut, İhsaniye, Sandıklı ve Bozkır bunlardan birkaçıdır.

Afyonkarahisar’ın, topraklarının yarısını dağlık araziler oluşturmaktadır. Sultan, Emir ve Karakuş Dağları; Afyonkarahisar’da bulunmaktadır. İl, geniş ovalara da sahiptir. Ovaları; Dinar Ovası, Sandıklı Ovası ve Afyon Ovası’dır. Afyonkarahisar’a, kurak bir iklim hakimdir. Topraklarının küçük bir kısmı ormanlık arazidir.

Afyonkarahisar, Germiyan Beyliği’nin himayesi altında kalmıştır. 1429 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdi. Şehrin eski adı “Karahisar-ı Sahip” idi. Bu isim Moğollar’dan gelmekteydi. Daha sonra ismi Afyonkarahisar olarak değiştirilmiştir. Afyonkarahisar konuşmasının sebebi ise ilde, bolca afyonun yetiştirilmesindendir. İlde afyon, devlet kontrolünde yetiştirilmektedir. Yetiştirilen afyon da ilaç sanayiinde kullanılır.

İlde, afyondan başka buğday, şeker pancarı, arpa, haşhaş ve mercimek de yetiştirilmektedir. Afyonkarahisar’da, sanayi gelişmiştir. Mermer, diyotomit, kömür, kuvars ve manganez madenleri ilde çıkmaktadır. En çok da mermer çıkarılmaktadır. Aynı zamanda çıkartılan bu mermerler ihraç da edilmektedir. Hayvancılık da gelişmiştir. Afyonkarahisar’da, küçüklü büyüklü bir çok göl bulunmaktadır. Eber Gölü, Acıgöl ve Seyirler Gölü bunlardan birkaçıdır. İlde, birçok tarihi ve turistik yer vardır. Bunlar Çavdarlı Höyük, Afyonkarahisar Kalesi, Ak Mescit, Döger Kervansarayı, Egret Hanı ve Altıgöz Köprüsü’dür. Bunlardan başka daha bir çok turistik yer vardır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.