Ana Sayfa

AĞAÇ NEDİR?

Ağaç denilince akla hemen gövde üzerisinde dalları olan ve bu dallarda yeşil veya farklı renklerde yaprakları olan bitkiler gelmektedir. Aslına bakılırsa ağaç, bir bitkiden fazlasıdır. Ağacın önemi tüm canlılar için çok önemlidir. Ancak kıymeti en az bilinen de ağaçtır. Dünyanın ciğerleri ağaçlar sayılmaktadır. Nasıl ki insanların veya hayvanların akciğerleri olmasa yaşayamazlar, aynı şekilde ağaçlar olmadan da dünyada yaşanamaz. Çünkü bütün canlıların ihtiyacı olan oksijeni, ağaçlar üretmektedirler. Böylece dünyanın dengesini sağlamaktadırlar.

Onlarca çeşit ağaç türü vardır. Çay ağacı, kayın, sedir ağacı, gürgen, doğuş eriği, amur akğacı ve kavak ağacı bunlardan birazıdır.  Ağaçların da ömürleri vardır ve belirli şartlar altında yaşamaktadırlar. Hem ömürleri hem de yaşam şartları türüne göre değişmektedir. Yaprakları diken şeklinde olan da vardır. Çok geniz olan da vardır. Yüksek rakıma sahip olan ve soğuk olan bölgelerde diken şeklinde yaprağı olan ağaçlar olmaktadır. Çok yağmur alan ve nemli olan tropikal bölgelerde ise geniş yapraklı ağaçlar olmaktadır. Ağaçların çoğu sonbaharda yapraklarını dökmeye başlar ve kışın yapraklarını döker. İlkbaharın ise tekrardan çiçek açarlar.

İnsanlar, ağaçları her alanda kullanırlar. Bunların başında kağıt yapımı gelmektedir. Ağacın en çok kullanıldığı iki sektör kağıt sektörü ve mobilya sektörüdür. Sırf bu iki sektör için her yıl hektarlarca orman yok edilmektedir. Bu rakam da milyonlarca ağacın kesildiğini göstermektedir. İnsanlar, ateşi bulduğundan beri yakacak olarak sürekli odunları kullanmışlardır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.