Ana Sayfa

AHMET SÜHEYL ÜNVER

Ahmet Süheyl Ünver, 17 Şubat 1898 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Mustafa Enver Bey, annesi ise Safiye Hanım’dır. Babası, Posta Telgraf Nezareti İstanbul Müdürü idi. Türkiye’nin önemli tıpçılarındandır.

İlkokul ve ortaokulu doğduğu ilçede tamamladı. Daha sonra Mekteb-i Tıbbiyye’ye geçti. Burada 5 yıl eğitim gördükten sonra Yenibahçe’de Gureba Hastahanesi’nde cildiye kliniğinde çalışmaya başladı. Aynı zamanda Medreset’ül Hattatin’e gitti. Gençlik yıllarında önemli şahsiyetlerden resim dersleri almıştır. Bu dersleri almasında akrabalarının payı çok büyüktür.

1927 yılında eğitim hayatına devam edebilmek için Paris’e gitti. Pitié Hastahanesi’nde Marcel Labbé’nin asistanı oldu. 2 yıl Paris’te kaldıktan sonra İstanbul’a geri döndü. 1930 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 3 yıl sonra üniversite’deki Tıp Tarihi Enstitüsü’nü kurdu.

1939 yılında Profesörlüğe yükseldi. 1954 yılında ise ordinaryüs ünvanını aldı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne geçti. 1973 yılında ise emekli oldu. Hayatı tıp üzerine çalışarak geçmiştir. Hem yerli hem de yabancı dergilere makaleler yazmıştır. 1500’e yakın makalesi bulunmaktadır. Hatta Türk Tıp Tarihi Arşivi dergisini de çıkartmıştır. Ahmet Süheyl Ünver, 14 Şubat 1986 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

BENZER YAZILAR  18 EKİM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.