Ana Sayfa

AKSARAY

Aksaray, 7.997 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 450.911’dir. Bu nüfusun %49,7’si erkeklerden, %50,3’ü de kadınlardan oluşmaktadır. İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. İl plaka kodu 68’dir. Komşuları Ankara, Nevşehir, Kırşehir, Konya ve Niğde’dir. Aksaray’ın merkez hariç 7 tane ilçesi bulunmaktadır. Bunlar nüfus sırasına göre Ortaköy, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Sultanhanı, Ağaçören ve Sarıyahşi’dir.

Hızlı bir nüfus artışı göstermektedir. Yıllık nüfus artış hızı %2,5’tir. Nüfusunun büyük bir kısmı kentte yaşamaktadır. Tuz Gölü’nün Güneydoğusunda yer almaktadır. 33 ve 35′ doğu boylamları ile 37 ve 38′ kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. 150’ye yakın köyü bulunmaktadır. Aksaray’a karasal iklim hakimdir. Yıllık yağış ortalaması 340-348 mm arasındadır.

İlde yaşam milattan öncelere kadar dayanmaktadır. Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri de Aksaray’da bulunmaktadır. Şehirde milattan önce Asurlular, Hititler ve Romalılar yaşamışlardır. Türklerin bölgeye gelmeleri ile ilk önce Selçukluların, daha sonra da Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesi altına girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda Aksaray il olmuştu. Ancak 10 yıl sonra, yani 1933 yılında Niğde’ye bağlandı. Aksaray, 1989 yılına kadar Niğde’nin bir ilçesi halindeydi. 15 Haziran 1989 tarihinde Niğde’den ayrılmış ve tekrardan il haline gelmiştir.

Aksaray’ın eski adı “Archelais Garsaura” idi. Türklerin bölgeyi ele geçirmeleri ile ismi “Aksaray” olarak değiştirilmiştir. Şehrin sanayisi fazla gelişmemiştir. Halk, geçimini tarım ile sağlamaktadır. Şehirde hayvancılığın da yeri önemlidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.