Ana Sayfa

ALBERT EİNSTEİN’İN ROOSEVELT’E YAZDIĞI MEKTUP

Dünyada silahlanma yarışı devam ediyordu. Almanya’nın başında Adolf Hitler vardı ve sadece Avrupa için değil tüm dünya için büyük tehlike oluşturuyordu. Almanya, hızla silah sanayini geliştiriyor ve güçleniyordu. İkinci Dünya Savaşı hızla yaklaşıyordu.

Almanya’nın silahlandığını gören ABD’de silahlanmaya çalışıyordu. Ancak bununla yetinmiyor hep daha güçlü silahların peşinde gidiyordu. Adolf Hitler, atom bombasının gücünün nasıl olacağını biliyor ve bu yönde çalışmalar yaptırıyordu. Hatta az kalsın atom bombası yapacaktı.

Almanya’dan kaçan ve ABD’ye giden Albert Einstein’de atom bombasının gücünü biliyordu. Aynı zamanda Adolf Hitler’in de bu silahı herkesten önce ele geçirmesinden korkuyordu. Atom bombasına dikkat çekmek isteyen Einstein, ABD Başkanı Roosevelt’e bir mektup yazdı. Bu mektubunda atom bombasının gücünü anlattı. İşte Albert Einstein’in ABD Başkanı Roosevelt’e yazdığı mektup:

Sayın Bașkan,

Tarafıma bildirilen bazı son çalıșmalar, uranyumun yakın gelecekte yeni ve önemli bir enerji haline geleceğini göstermektedir. Vaziyet bazı yönleri itibariyle, dikkat çekmeyi ve hatta gerekirse Yönetim Aygıtı tarafından acil tedbirler almayı gerektirmektedir.

Son dört aydır, Fransa’da Joliot’un, Amerika’da Fermi ve Szilard’in çalıșmaları, yüksek miktarda uranyum ile büyük nükleer zincirleme rekasiyonu üretebilmenin mümkün olacağını göstermektedir. Bu sayede çok büyük bir miktarda enerji ve çok büyük miktarda benzeri radyum elementleri üretilebilir. Șimdi, neredeyse kesindir ki çok kısa sonraki bir gelecekte bașarılacaktır.

Bu yeni fenomen yeni tip, așırı güçlü bombaların yapımını ortaya çıkarabilir. Bir gemi tarafından tașınabilirler ve limanı yok edebilecek kadar güçlü olabilirler. Ne var ki hava yoluyla tașınmak için çok fazla ağır olacaklardır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.