Ana Sayfa

ALFRED NOBEL

Alfred Nobel, 10 Ekim 1833 tarihinde İsveç’in Strockholm kentinde dünyaya geldi. Kimyager ve mühendistir. Varlıklı bir aileye sahipti. Babası  Immanuel Nobel, annesi ise Andriette Ahlsell’dir. Ancak Alfred dünyaya geldikten kısa bir süre sonra babası iflas ederek bütün mal varlığını kaybetti. Ailecek Finlandiya’ya taşınmak zorunda kalırlar. Finlandiya’da babasının işleri yoluna girer. Durumları tekrardan düzelen Alfred Nobel çok iyi eğitim alır. Özellikle kimya alanında çok iyidir.

Nobel; İngilizce, Almanca, İsviççe, Rusça ve Fransızca dillerini çok iyi biliyordu. Babası, Nobel’i yurt dışına kimya mühendisliği eğitimi alması için gönderdi. Alfred, iki yıl boyunca birçok ülkeyi hem gezdi hem de eğitim aldı. Ancak babasının işlerinin tekrardan kötüye dönmesi ile ailesinin yanına dönmek zorunda kaldı. Babası Rus ordusuna silah üretimi yapıyordu. Rusya’nın silah almayı kesmesi ile tekrardan iflas etti.

Alfred Nobel, olanlara rağmen çalışmalarına devam etti. Çalışması esnasında patlama meydana geldi. Patlama sonucu bir kardeşini kaybetti. Ancak çalışmalarına devam etti. Uzun çalışmaları sonucu barutu buldu. Hem fabrika kurdu hem de barutu geliştirmeye devam etti.  Alfred Nobel 10 Aralık 1896 tarihinde İtalya’nın Sanremo şehrinde hayatını kaybetti.

Öldüğünde 33 milyondan fazla krona sahipti. Bu paranın insanlık için harcanmasını vasiyet etti. Bunun için bizzat İsveç hükümeti tarafından Nobel Vakfı kuruldu. Bu vakıf her yıl 10 Aralık tarihinde altı farklı dalda dünya için faydalı keşifler yapmış olan bilim insanlarına ödüller vermektedirler. Bu ödüllerin amaçları bilimin gelişmesine katkı sağlamaktır.

AlfredNobel

3 replies »

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.