Ana Sayfa

ALVAR AALTO

Alvar Aalto, 1898 yılında Finlandiya’da dünyaya gelmiştir. Dünyaca ünlü mimardır. Helsinki Politeknik Okulu’na gitti. Burada mimarlık eğitimi gördü. Mezun olduktan sonra Avrupa’yı gezdi. Bu gezisi sırasında önemli mimari eserleri inceledi. 1923 yılında Götenborg Fuarı Planlama Bürasu’nda çalışmaya başladı. 1925 yılında kendisi gibi mimar olan Aino Marsio ile evlendi. 1927 yılında Turku Şehri’ne taşındı. Çalışmaya burada devam etti.  Buradaki çalışmaları sayesinde adı tüm dünyada duyulmaya başlandı. Aalto, doğayı seviyordu. Doğa figürlerini de tasarımlarında bolca kullanmıştır. Aynı zamanda çok üretken birisiydi. Bu da bolca eserinin olmasını sağladı.

1933 yılında Helsinki’ye taşındı. Çalışmalarına burada devam etti. 1938 yılında ABD’ye taşındı. 1 yıl sonra New York Dünya Fuarına eseri ile birlikte katıldı. Eseri büyük övgü aldı. 1940 yılında Massachusetts Teknoloji Üniversitesinde konuk öğretim üyeliği yapmaya başladı. 6 yıl boyunca da bu görevine devam etti.

1946 yılında tekrardan Finlandiya’ya taşındı. Saynatselo Belediye binasının tasarımını yaptı. Daha sonra kent merkezinin düzenlemesi gibi işlerde çalıştı. 1949 yılında Aino Marsio ile boşandı ve 1952 yılında Elisse Mae Kiniemi ile evlendi. Aalto, mobilya tasarımları da yaptı. 1963 yılında Finlandiya Akademisi Başkanlığı görevine başladı. Bu görevini de 5 yıl sürdürdü. Alvar Aalto, 1976 yılında hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.