Ana Sayfa

ALZHEİMER HASTASI SAYISI ARTIYOR

Alzheimer, kısaca insanın bütün bilgileri unutması olarak özetlenebilir. Alzheimer hastalığı, son zamanlarda gündemden düşmez hale geldi. Aynı zamanda bu hastalık üzerine yapılar çalışmalar da arttı. Bu çalışmalar sadece Türkiye’de değil bütün dünyada artış gösterdi. Bunun en büyük sebebi ise hasta sayısının hızla artmasıdır. Alzheimer hastası insanlar bazı zamanlarda kaybolmaktadırlar. Özellikle çalışmalar kaybolan hastaların buluması ile ilgilidir

Bilim adamları alzheimer hastalığının ortaya çıkmasının birçok nedene bağlamaktadırlar. Özellikle yaş ilerledikçe alzheimer olma ihtimaliniz de öyle artmaktadır. Alzheimer’ı önlemek için ilk önce o hastalığın nasıl oluştuğunu bilmek gerekmektedir. Tau proteinlerinin beyin hücrelerini öldürmesi sonucu ortaya çıktığı biliniyordu. Son zamanlarda nasıl oluştuğu hakkında bir bilgi daha ortaya çıktı.

Eğer alzheimer hastalığının artış hızı durdurulmaz veya yavaşlatılamazsa önümüzdeki 30 yıl içerisinde alzheimer hastasının sayısı, kalp hastasının sayısını geçecek. Günümüzde Dünyadaki alzheimer hastasının sayısı 50 milyonu geçmiş durumdadır. Ülkemizde de durumlar pek iç açıcı değildir. 2019 yılı itibariyle Türkiye’deki alzheimer hastasının sayısı 600 bini geçmiş durumdadır.

BENZER YAZILAR  KARADENİZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.