Ana Sayfa

ALZHEİMER

Alzheimer hastalığını günümüzde bilmeyen yoktur. Ancak yine de bir açıklama yapmak gerekirse kısaca alzheimer, insanın geçmişini unutması olarak söylenebilir. Geniş bir açıklaması da vardır. Alzheimer geniş anlamada beynin hafızasının gerilemesi sonucu geçmişi ve şimdiki zaman hakkında olan olayları ve kişileri hatırlayamamaktır. Alzheimer hastaları geçmişlerini unutmaları nedeniyle çok sıkıntı çekerler. Yakınlarını tanıyamazlar. Kaybolma ihtimalleri yüksektir.

Alzheimer hastalığı normal olarak beyin ile alakalı bir hastalıktır. Şimdilik alzheimer hastalığının nasıl oluştuğu hakkında çok az bilgi bilinmektedir. Tau proteinlerinin birikmesi sonucu alzheimer hastalığı oluşur. Bu proteinler beyin hücrelerini öldürürler. böylece beyin gerilemeye başlar. Aynı şekilde alzheimer’ın oluşmasına sinir hücreleri arasında biriken amiloid beta plakları da neden olur. Aynı şekilde bu plaklar da beyne zarar verir. Günümüzde nasıl oluştuğu hakkında çalışmalar devam ediyor. Tam kesinleşmemiş nasıl oluğu hakkında yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Alzheimer’ın en kötü yanı hastalığın belirtilerinin zor anlaşılmasıdır. Bunun sebebi hastalığın belirtilerinin aynı zamanda yaşlılık belirtileri ile aynı olmasıdır. Yani bir insana kesin teşhis koymak çok zordur. Aynı zamanda alzheimer’ın da bir tedavisi yoktur. Bu hastalık çoğunlukla 60 yaş ve üzeri insanlarda görülür. Bu oran çok fazladır. Çünkü alzheimer hastalarının %99’u 60 yaş ve üzeri insanlardan oluşmaktadır. Alzheimer hastalığına yakalanmamak için yaşantımıza dikkat etmeliyiz. Bunu için günlük egzersizler yapılmalı, düzenli uyulmalı, sosyalleşilmeli ve zihinsel aktiviteler yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.