Ana Sayfa

ANKARA

Ankara, 38°33′ ve 40° 47′ kuzey enlemleri ile 30° 52′ ve 34° 06′ doğu boylamları arasında yer almaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. 25.632 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip ikinci ilidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentidir. Komşuları Kırşehir, Kırıkkale, Eskişehir, Çankırı, Aksaray, Bolu ve Konya’dır. 2018 yılı verilerine göre nüfusu 5.642.190’dır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Ankara’da bulunmaktadır. Aynı zamanda birçok devletin büyükelçiliği de Ankara’da yer almaktadır. Altındağ, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Elmadağ, Güdül, Haymana, Kızılcahamam, Polatlı, Yenimahalle, Şereflikoçhisar, Sulakyurt, Nallıhan, Kırıkkale, Keskin, Kalecik, Delice, Ayaş ve Bala ilçeleridir. İl trafik kodu 06’dır.

Ankara topraklarının 4’te 2’sini platodan, 4’te 1’i dağlardan ve 4’te 1’i de ovalardan oluşmaktadır. Ankara’nın en yüksek dağı 2.044 metre yüksekliğe sahip olan Yıldırım Dağı’dır. İdris Dağı, Elma Dağı, Balaban Dağı ve Direk Dağı ilde bulunan diğer dağlardır. En büyük ovası 2.000 kilometrekarelik bir alana sahip olan Haymana Ovası’dır. Kızılırmak, Ankara’dan geçmektedir.

İle adını Gotların verdiği düşünülmektedir. İlk adı Anküre idi. Zamanla bu isim Ankara haline dönüşmüştür. Firigler, Lidyalılar, Persler bu bölgede yaşamışlardır. Daha sonra Ankara’da, 395’de Bizans’ın, 1073’te Selçuklular’ın eline geçmiştir. 1354 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girmiştir. Cumhuriyetin kurulması ile de Türkiye’nin hem ili, hem de başkenti olmuştur. 1402 yılında 2. Bayezid ve Timur arasında gerçekleşen Ankara Savaşı, Ankara Ovası’nda gerçekleşmiştir.

Ankara’da buğday, yulaf, arpa, sanayi bitkileri ve sebze yetiştirilmektedir. Türkiye’nin, başta gelen sanayi merkezlerinden biridir. Şehirde, hayvancılık da gelişmiştir. Maden bakımından zengin değildir. Ankara’da, bir çok tarihi yer vardır. Gardium, Ankara Kalesi, Aleaddin Camii, Aslanhane Camii, Kalecik Kalesi, Roma Hamamı ve Karcabey Hamamı bunlardan birazıdır. Daha bir çok tarihi camii, medrese, hamam ve anıtlar şehirde bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.