Ana Sayfa

ANTALYA

Antalya, 36° 00′ ve 37° 27 kuzey enlemleri ile 29° 14′ ve 32° 27′ doğu boylamları arasında yer almaktadır. Yüzölçümü 20.177 kilometrekaredir. Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde bulunmaktadır. Komşuları Muğla, İçel, Konya, İsparta ve Burdur’dur. İlçeleri Akseki, Elmalı, Manavgat, Serik, Alanya, Kaş, Kumluca, Korkuteli, Gündoğmuş, Gazipaşa, Finike ve Elmalı’dır. 600’den fazla köyü vardır. İl plaka kodu 07’dir.

Antalya topraklarının 4’te 3’ü dağlık arazilerden oluşmaktadır. En yüksek dağı 3.024 metre yüksekliğe sahip olan Akdağ’dır. Daha sonra sırasıyla Koh Dağı, Alacadağ ve Bey Dağları gelmektedir. Geniş ovaları ve platoları da vardır. En geniş ovası Antalya Ovası’dır. En meşhur akarsuyu ise Manavgat Çayı’dır. Geniş ve temiz plajlara da sahiptir.

Antalya’yı kimin kurduğu hakkında bir çok rivayet bulunmaktadır. Ancak adının Bergama Kralı 1. Attalos’dan geldiği ve zamanla Antalya halini aldığı bilinmektedir. Antalya’da, milattan önce Lidyalılar, Persler ve Romalılar yaşamışlardır. Hatta bir dönem Pamfilya Korsanlarına’da ev sahipliği yapmıştır. Roma’nın ikiye ayrılması bölünmesi sonucu şehir, Bizans’ın eline geçti. 1207 yılına kadar Selçuklu ve Bizans’ın elinde değişmiştir. 1308 yılında Hamitoğulları’nın, 1426 yılında ise Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesi altına girmiştir.

Şehirde, seracılık gelişmiştir. Türkiye’nin, önemli sebze üretim merkezlerinden biridir. Sanayisi küçüktür. Aynı zamanda Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Özellikle de Rus turistlerin ilgisini çekmektedir. Antalya’da, onlarca tarihi yer bulunmaktadır. Aspendos, Side, Athena, Apollon Tapınakları, Arapçı Hisarı, Olympus ve Kalemiş bunlardan sadece birazıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.