Ana Sayfa

ANTİK YUNAN

Antik Yunan, bugünkü Yunanistan sınırları içerisinde M.Ö. 10. ve M.Ö. 1. yüzyıl arasında yaşamış olan topluluktur. Yunanistan’da, Ege Adaları’nda ve Türkiye’nin batısında, yani İzmir ve Isparta gibi şehirlerde koloniler kurmuşlardır. İtalya’ya kadar olan bölgeye koloni kurdular. Küçük şehir devletleri halinde yaşamışlardır. Bu şehir devletlerine “Polis” adını vermişlerdir. Her şehir birbiri ile rekabet içerisinde olurlardı. Aynı zamanda şehirlerin içerisinde pazar yerleri olurdu. Bu pazar yerleri sayesinde ticaret gelişirdi.

Antik Yunan halkı ile günümüzdeki Yunanistan halkı birbirine karıştırılmamalıdır. Çünkü Antik Yunan halkı zamanla yok olmuştur. Günümüzdeki Yunan halkı ile hiçbir bağlantıları yoktur. Doğu kültürünü ve batı kültürünü harmanlayarak ortaya yeni bir kültür çıkardılar. Demokrasinin ilk temeli de bu zamanda atıldı. Ancak demokrasi uzun sürmedi.

Ticaret ile uğraşırlardı. Özellikle Akdeniz ticaretinde söz sahibiydiler. Ekonomileri de aynı şekilde ticaret sayesinde gelişmişti. Antik Yunan’da, köle sayısı oldukça fazlaydı. Nüfusun neredeyse yarısı kadar da köle vardı. Eğitime çok fazla önem verirlerdi. Felsefe, matematik ve astronomi alanlarında çok gelişmişlerdi. Arşimed ve Öklid gibi önemli insanlar da bu dönemde yetişmişlerdir. İzmir’de bulunan Efes, Miletos ve Phokoika gibi şehirler Antik Yunanistan’ın önemli şehirleriydi. Şehir devletlerinde başta Yunanca olmak üzere bir çok dil konuşulurdu. Antik Yunan halkı zaman içerisinde yok olmuşlardır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.