Ana Sayfa

APOLLO 11

2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan Soğuk Savaş döneminde ABD ile SSCB arasındaki uzay savaşı zirve noktasındaydı. İki taraf da uzaya çıkabilmek için milyarlarca dolar harcıyorlardı. Rusya, uzaya ilk insanı göndermesi ile uzay yarışında ABD’yi geçmişti. ABD, bunun üzerine Ay’a ilk insanı gönderebilmek için Apollo Programını başlattı. Apollo programında binlerce bilim adamı ve mühendis çalışıyordu. Bu proje için ABD 150 milyar dolar harcadı. İlk olarak Ay’a iki adet insansız uzay aracı gönderdi. Bu uzay araçları test amaçlıydı ve testi de başarıyla geçtiler.

Ay’a, ilk insanları taşıması için Apollo 11 uzay aracı yapıldı. Apollo 11, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’i Ay’a taşıyacaktı. Armstrong ve Aldrin, Ay’a gönderilmeden önce bir çok eğitimden geçtiler. Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra 19 Temmuz 1969’da Apollo 11’in fırlatma işlemi gerçekleşti. Dört gün süren yolculuktan sonra 20 Temmuz 1969’da Ay’a sağlam bir şekilde iniş yapmayı başardı.

İniş yaptıktan sonra özel hazırlanan giysileri giyen astronotlar, Apollo 11’den dışarı çıktılar. Ay’a ilk adımını atan kişi Neil Armstrong olmuştur. İlk adımını atmadan önce günümüzde herkesin bildiği “Benim için küçük ancak insanlık için dev bir adım.” meşhur sözünü söylemiştir. Daha sonra da Aldrin ile birlikte ABD bayrağını Ay’ın yüzeyine dikmişlerdir.

Kısa bir süre Ay yüzeyinde kalan astronotlar tekrardan Apollo 11 uzay aracı ile birlikte Dünya’ya dönmüşlerdir. Apollo 11, Büyük Okyanus’a düştü ve astronotlar içerisinden sağlam bir şekilde çıktılar. Apollo 11’den sonra Ay’a 5 insanlı uzay aracı daha gönderildi. Günümüzde, ABD’nin Ay’a gerçekten insan gönderdiği tartışılmaktadır. Astronotların Ay’a gerçekten gittiklerini söyleyenler de vardır. ABD’nin, SSCB karşısında öne geçmek için böyle bir sahtekarlığa başvurduğunu söyleyenler de vardır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.