Ana Sayfa

APOLLO PROĞRAMI

2. Dünya Savaşı sonrası ABD ve SSCB arasında Soğuk Savaş dönemi başladı. Bu döneme damgasını vuran uzay yarışıdır. İki ülke uzayda öncelik sağlayabilmek için kıyasıya yarışıyorlardı. İki ülke de milyarlarca doları uzay projelerine harcıyorlardı. Durmaksızın uzay araçları yapıyorlardı. SSCB uzaya ilk insanı uzaya sağlam bir şekilde göndermeyi ve tekrardan sağlam bir şekilde dünyaya indirmeyi başarabilmişti. ABD’nin, SSCB’yi geçebilmesi için daha büyük bir hamle yapması gerekliydi. Bunun üzerine “Apollo” Programı başlatıldı.

Apollo programının amacı, Ay’a ilk insanı göndermekti. Çalışmalar hızla başladı. Ay’a, ilk insan gönderilmeden önce test amaçlı insansız uzay araçları gönderilmeliydi. Bu amaçla Orbiter, Ranger ve Surveyor adlı insansız uzay araçları yapıldı. Testleri başarıyla geçen uzay araçlarından sonra “Apollo 11” yapıldı. Apollo 11 ile Neil Armstrong ve Buz Aldrin, Ay’a gideceklerdi. Hazırlıklar ve eğitimler tamamlandıktan sonra 16 Temmuz 1969 tarihinde fırlatma gerçekleşti. Apollo 11, sağlam bir şekilde Ay’a gitti ve geri geldi. Bu görev ile Ay’a ilk insan gitmiş oldu. Apollo 11’den sonra da Ay’a beş insanlı uzay aracı daha gönderildi. Bu proje kapsamında geliştirilen iki fırlatma da başarısız oldu. Bunlar Apollo 1 ve Apollo 13’tü. Astronotlar, patlama esnasında feci bir şekilde hayatlarını kaybettiler.

Gönderilen astronotlar, Ay yüzeyinde araştırmalar yaptılar ve örnekler topladılar. Son fırlatma 1972 yılında yapıldı. Bu fırlatma ile Apollo 17 uzay aracı Ay’a gönderildi. Bu zamandan sonra çok maliyetli olduğu ve yeteri kadar insanın gönderildiği gerekçesiyle Apollo Programı sonlandırıldı. Sonlandırılması ile Apollo 18, Apollo 19 ve Apollo 20 projeleri de yarım kaldı. Apollo programı için ABD toplam da 150 milyar dolar harcadı. İki binden fazla mühendis ve yarım milyona yakın da insan bu programda çalıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.