Ana Sayfa

ASİL RUH (OSMANLI HİKAYELERİ)

1854 senesi kış aylarında Silistre kalesini muhasara eden Ruslar, bir avuç Osmanlı askeri karşısında zor durumlara düşmüşlerdi. Ağır kış şartlarında erzakları tükenmiş, çoğu açlık ve soğuktan kırılıyordu.

Zabitlerine: Açız!… ekmek, ekmek… diye bağırdıklarında, zabitler: İşte kale… zaptedin, orada karnınızı doyurun… diye cevap veriyorlardı.

Nihayet aç kalan Rus askerleri Osmanlı siperlerine yanaşarak: Ekmek… diye cılız ve sararmış ellerini uzatıyorlardı.

Osmanlı askeri de asil ruhlarını ispat etmek için süngülerinin ucuna ekmek takıp Rus siperlerine uzatıyorlar ve kanlarına susamış olan Rusların aç karınlarını doyuruyorlardı. Bu iyiliklerine Rusların verdiği cevap ise şu oldu: şehri zapt edemeyeceklerini anlayınca yağlı paçavraları ateşe verip, şehre fırlatarak yangınlar çıkardılar. Bu yangınlar bir felaket halini aldı. Tam bu sırada gelen bir derviş: Ey Müslümanlar korkmayın!… Moskof Kadir gecesi kaçacak, Müslümanlar muzaffer olacaktır, diyerek askerin maneviyatını arttırdı.
Hakikaten ertesi gün Kadir gecesiydi ve Ruslar bütün ağırlıklarını alarak, Silistre muhasarasını bir müddet için bırakıp, mağlup bir vaziyette gittiler. Silistre müdafileri de kale burçlarından ezanlar okuyarak zafer şenlikleri yaptılar.

OSMANLI HİKAYELERİ

BENZER YAZILAR  12 KASIM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.