Ana Sayfa

ATEŞ NASIL BULUNDU?

Ateşin bulunması insanlık tarihi için bir dönüm noktası olmuştur. Tarihte insanlığın gelişimini hızlandıran bir çok buluş vardır. Bunların en önemlilerinden birisi de ateştir. İnsanların ateşle tanışması yüz binlerce yıl önce gerçekleşmişti. Bulunduğu zamandan beri de ateş, insanlara hizmet etmektedir. İnsan ateşi önce ısınmak için kullandı. Daha sonra etrafını aydınlatmak ve yemeğini pişirmek için kullandı. Sanayi Devriminin ilk zamanlarında makine için buhar olmazsa olmazdı. Buhar üretmek için suyu ısıtmak lazımdı. Suyu ısıtıp buhar üretmek için ise ateş lazımdı. Ateşin önemi günümüze gelene kadar sürekli artmıştır.

İnsanın, ateşi nasıl bulduğu tam olarak bilinmese de nasıl bulduğu hakkında bolca teori bulunmaktadır. Bu teorilerden birisi insanların çakmak taşı ile uğraşması sonucu ateşin bulunduğunu iddia etmektedir. Bir diğer teori ise yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangınlar sayesinde insanların ateş ile tanışmaya başladığını iddia etmektedir. Daha böyle bir çok teori bulunabilir. Ateşin nasıl bulunduğu bilinmese de hangi malzemeleri kullanarak yaktıkları biliniyordu.

Mağaralarda bulunan eski çağlardan kalan malzemeler sayesinde insanların ateşi yakmayı bildikleri anlaşılmıştır. İlk zamanlarda ateşi günümüzdeki gibi kolaylıkla yakamıyorlardı. Zamanla tecrübelerinin artması sayesinde ateşi yakmanın da kolay yollarını buldular. Zamanla ateşi yakmak için kolaylık sağlayacak malzemeler de kullanmaya başladılar. Farklı coğrafyalarda farklı malzemeler kullanarak ateşi yakıyorlardı. O dönemlerde ateşi yakmak zor olduğu için ateşi uzun süre söndürmüyorlardı. Yakılan ateş günlerce hatta haftalarca yanıyordu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.