Ana Sayfa

ATMOSFER

Atmosfer, dünyayı çevreleyen kalın gaz katmanıdır. Dünyada, atmosfer sayesinde yaşam devam etmektedir. İnsanların ve hayvanların oksijensiz 5 dakika bile yaşayamayacağı bilinen bir gerçektir. Bu oksijen de atmosferde bulunmaktadır. Aynı zamanda insanlar zararlı güneş ışınlarından da atmosfer sayesinde korunmaktadırlar. Güneşten gelen ışınların yarısını dünyaya alır ve geri kalanı uzaya yansıtır. Bu sayede dünya fazla ısınmamış olur. Atmosferin, %78’i azot, %21’i oksijen ve %1’i de karbondioksit ve hidrojen gibi gazlardan oluşmaktadır. Havadaki azot ve oksijen miktarı hiçbir zaman değişmemektedir. 

İnsanlar ve hayvanlar havadaki oksijeni solurken, ağaçlar ve bitkiler de karbondioksit’i solur. Bu karbondioksit’i ağaçlar ve bitkiler oksijene çevirirler. Atmosferin bir ağırlığı vardır ve bize basınç uygular. Ancak bu basıncı biz hissetmeyiz. Bu basınç yükseklik seviyesine göre azalmakta veya artmaktadır. Deniz seviyesindeki basınç yüksektir. Deniz seviyesinden yüksek alanlara çıkıldıkça basınç da azalmaktadır. Yüksekliğe göre sıcaklık ve oksijen seviyesi de değişmektedir.

Atmosfer üç katmandan oluşmaktadır. Bunlar; Troposfer, stratosfer ve iyonosferdir. Troposfer, en alçak hava katmanıdır. İklim olayları troposferde görülmektedir. Havanın en yoğun olduğu bölgedir. İnsanların, hayvan ve bitkiler bu katmanda yaşamaktadır. Troposferden sonra stratosfer gelmektedir. Troposfer ile stratosfer arasındaki alana “Tropon” denir. Bu katmanda iklim olayları meydana gelmez. Ozon tabakası bu kısımdadır. Ozon tabakası, dünyaya gelen zararlı ışınların dünyaya girmesine engel olur. En son tabakada ise iyonosfer bulunmaktadır. Bu katman radyo dalgalarını tekrardan dünyaya yansıtır. İyonosfer, Heaviside ve Appleton katmanlarından meydana gelmektedir.

1 reply »

  1. Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are
    you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers
    and I’m looking at options for another platform. I would be
    fantastic if you could point me in the direction of a good
    platform.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.