Ana Sayfa

ATOM BOMBASI

Atom bombası, kısaca tahrip gücü yüksek nükleer bombadır. O kadar güçlüdür ki aynı boyuttaki bir bombadan bin kat daha yıkıcı olabilmektedir. Atom bombalarının içerisinde uranyum ve plütonyum bulunmaktadır. Atom bombasının keşfi 19. yüzyılın sonlarına doğru gerçekleşmiştir. 20 yüzyılda gelişmesi hız kazanmıştır. Atom bombası düşmanı caydıracak bir güce sahiptir. Atom bombasını her devlet yapamaz. Atom bombası üretebilmek için gelişmiş bir teknolojiye sahip olmak gerekmektedir.

Atom bombası, ABD’de gizli bir proje olarak başlatılmıştır. Bu projede 200 bine yakın bilim adamı çalışmıştır. Bunların arasında Albert Einstein’da yer almıştır. Hitler’in başında bulunduğu Nazi Almanyası da atom bombasının yıkıcı gücünü anlamış ve atom bombası yapmaya çalışmıştır. Ancak başarılı olamamıştır.

İlk atom bombası denemesi 1945 yılında yapılmıştır. Bu deneme ile atom bombasının yıkıcı gücü fiili olarak görülmüş olundu. Daha sonra da atom bombası denemelerine devam edildi. Sadece ABD’nin yaptığı deneme sayısı 500’ü geçmiştir. 1954 yılından sonra insanların atom bombasına karşı bilinçlenmesi ile tepkiler ortaya çıkmıştır. Günümüzde denemeler yapılmıyor gibi görünse de, devletler bu denemeleri gizli bir şekilde yapmaya devam etmektedirler.

Dünyada, atom bombası sadece iki defa kullanılmıştır. Bu bombaların ikisi de 2. Dünya Savaşı sırasında ve ikisi de Japonya’ya atılmıştır. Birincisi 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima şehrine, ikinci bomba ise 9 Ağustos 1945 tarihinde Nagazaki’ye atılmıştır. Hiroşima’da 150 bine yakın, Nagazaki’de ise 80 binden fazla insan hayatını kaybetmiştir. Bu iki bombanın atılması ABD tarihinde bir kara leke oluşturmuştur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.