Ana Sayfa

AVRUPA DEVLETLERİNİN SÖMÜRDÜKLERİ ÜLKELER

Sömürgecilik, gelişmiş bir ülkenin gelişmemiş başka bir devleti işgal edip, hem yeraltı hem de yer üstü zenginliklerini kullanmasına denmektedir. Dünyada, yüzlerce yıl boyunca Avrupalı Devletler tarafından onlarca ülke, özellikle de Afrika Ülkeleri sömürülmüşlerdir. Afrika Ülkeleri işgal edilmiş, yerli siyahi halk köle olarak kullanılmış ve kaynakları da sömürülmüştür. Neredeyse Afrika Ülkelerinin tamamının tarihinde bir sömürge devletine rastlanmaktadır.

O kadar ülke, Avrupalı Devletler tarafından sömürülmüştür ki sömürülen ülkelerin sayısı 80’i geçmektedir. Sömüren ülkeler daha hızlı gelişirken, sömürülen ülkeler geri kalmıştır. Böylece aradaki fark daha da artmıştır. Zengin ranttan elde ettiği gelir sayesinde daha da zenginleşmiş, fakir ise daha da fakirleşmiştir.

Avrupa Devletlerinin Sömürdükleri Ülkeler:

İngiltere’nin o kadar çok sömürgesi vardı ki, İngiltere’ye “Güneş batmayan ülke” deniliyordu. İngiltere’nin en çok bilinen sömürgesi Hindistan’dır. Başka Kanada, Avusturalya, Pakistan, Nepal, Sudan, Mısır, Güney Afrika Cumhuriyeti, Namibya, Bosna, Irak ve Kenya’yı sömürüyordu.

Fransa da İngiltere gibi çok ülkeyi sömürüyordu. Başta Tunus, Fas ve Cezayir’i; Osmanlı İmparatorluğu’nun elinden almıştır. Sudan, Nijer, Mali, Moritanya, Sinegal, Kongo ve Gabon’u da sömürüyordu.

Hollanda ise Brezilya’nın bir kısmını Surinam, Guyana, Endonezya ve Sri Lanka’yı sömürmüştür. Bir dönem Güney Afrika Cumhuriyeti’ni de sömürmüştür. Ancak daha sönra Güney Afrika Cumhuriyeti’ni, İngiltere’ye vermek zorunda kalmıştır.

Portekizliler, denizlerde geniş yerleri sömürdüler. Brezilya, Uruguay, Angola, Mozambik, Fransız Ginesi ve Gine Bissau’yu sömürmüşlerdir.

İspanyollar’ın, Afrika Kıtası’nın keşfine destek sağlamaları nedeniyle sömürgelerinin büyük bir kısmı Amerika Kıtası’ndadır. Orta Amerika’nın tamamı, Venezuela, Kolombiya, Ekvador, Meksika, Şili, Peru, Filipinler ve Batı Sahra’yı sömürmüşlerdir.

Sömürgecilik yarışına İtalya ve Almanya da katıldı. Ancak fazla ülkeyi sömüremediler. Almanya; Kenya, Kameron, Uganda, Papua Yeni Gine ve Namibya’yı sömürdü. İtalya ise Trablusgarp, Somali, Erite ve Etiyopya’yı sömürdü.

BENZER YAZILAR  Özledim Seni Şiiri / Ahmet Telli

Günümüzde açık bir şekilde sömürgecilik olmasa da ülkeler, farklı şekillerde sömürülmeye devam edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.