Ana Sayfa

AYDIN

Aydın, 37° 30′ ve 38° 03′ kuzey enlemleri ile 27° 00′ ve 28° 57′ doğu boylamları arasında yer almaktadır. Yüzölçümü 8.116 kilometrekaredir. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 1.205.938’dir. Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Şehrin komşuları Muğla, Denizli, Manisa ve İzmir’dir. İl plaka kodu 09’dur. Bozdoğan, Kuşadası, Çine, Karacasu, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Germencik, Koçarlı ve Yenipazar; Aydın’ın ilçeleridir.

Aydın topraklarının %63’ünü dağlar oluşturmaktadır. %21’ini ovalar ve %15’ini de platolar meydana getirmektedir. Dağları; Çamlık Dağı, Oyuk Dağı, Karlık Dağı, Malkoç Dağı ve Karıncalı Dağ’dır. Büyük Menderes ve Çin’e Ovaları’dır. Aynı zamanda Büyük Menderes Irmağı, Aydın’dan geçmektedir.

Milattan önce Persler ve Romalılar, Aydın’ı himayeleri altında tutmuşlardır. Milattan sonra Bizans İmparatorluğu, Aydınoğullarının ve ve Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. Osmanlı’nın, Fetret Devri’ne  girmesi ile tekrardan Aydınoğulları’nın himayesi altına girmiştir. 1426 yılında Osmanlı tekrardan Aydın’ı fethetmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanistan işgaline uğrasa da, Aydın düşman işgalinden kurtarılmıştır. Şehrin adı ilk önce Trolles, daha sonra Andropolis ve en son ise Aydın olmuştur.

Aydın’da, tarım ve Sanayi gelişmiştir. Türkiye’de en çok incir üreten ildir. Ayrıca zeytin üretiminde de üst sıralarda yer almaktadır. Bunların dışında ilde, tütün ve pamuk da yetiştirilmektedir. Hayvancılık da gelişmiştir. Ancak ekonomiye katkısı çok azdır. Şehirde üretilen ürünler ihraç da edilmektedir. Aydın’da, öne ki turizm yerleri bulunmaktadır. Bunlar Tavşanburnu, Modran Dağı, Güzelçamlı Plajı ve İmamköy Kaplıcası’dır. Şehirde bir çok tarihi yer vardır. Afrodiyasyas, Didin, Millet, Hasan Çelebi Camii, Ali Han Baba Türbesi, Priene ve Alabanda bunlardan birazıdır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.