Ana Sayfa

AYHAN OKÇUOĞLU ÇAVDAR

Ayhan Okçuoğlu Çavdar, 1930 yılında Adana’da dünyaya geldi. Babası başsavcılık yapmakta idi. İlkokul eğitimi hakkında bilgi yoktur. Liseyi Erenköy Kız Lisesi’nde okumuştur. Lise eğitimi 1947 yılında tamamlanmıştır. Lise’den sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kayıt oldu. 1953 yılında eğitimini tamamladı ve aynı üniversitede yüksek lisans yapmaya başladı.

1958 yılında Amerika’ya giderek Washington Üniversitesi Çocuk Hastanesi Klinik Hematoloji-Onkoloji bölümünde önce eğitim aldı. Daha sonra da aynı bölümde çalışmaya başladı. Üç yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek doktorasını yapmaya başladı. 1961 yılında tekrardan Amerika’ya gitti. Amerika’da  Pediatrik Onkoloji Merkezlerinde çalıştı. Amerika’da uzun süre kalmayarak tekrardan Türkiye’ye döndü. Döndükten sonra önce doçent, daha sonra da profesör oldu.

1969 yılında NATO bursu ile Montreal McGill Üniversitesi Hematoloji-Onkoloji Departmanında misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 1976 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü almıştır. Uzun bir süre Montreal McGill Üniversitesi Hematoloji-Onkoloji Departmanında’ki görevini devam ettirdikten sonra 1998 yılında emekli oldu. TÜBA’nın kurucularından biridir. Aynı zamanda başkanlığını da yapmıştır. Birçok kitap yayınlamış ve yüzlerce de makale yazmıştır. Pediatrik onkoloji alanını ülkemizde bilim dalı olarak tanınmasını sağlamıştır. Çinko eksikliğini tanımlamıştır.  Ayhan Okçuoğlu Çavdar, 27 Temmuz 2019 tarihinde  Ankara’da vefat etmiştir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.