Ana Sayfa

BAMBU

Bambu dünyanın en hızlı büyüyen bitkisidir. Bambular bir günde 90 santimetre kadar büyüyebilir. Buğdaygiller familyasına dahildir. Bambu bakıldığı zaman bir ağacı andırsa da, sert gövdeli bir ottur.

Binden fazla türü vardır. En uzun türünün boyu en fazla 40 metreye kadar çıkabilmektedir. En fazla da 80 santimetre kalınlığa ulaşmaktadır. Boylarının uzunluğu türüne göre değişmektedir. Bütün türlerin iç kısımları boştur. Hepsinin yüzeyleri de boğum şeklindedir. Gövde kısmı dikenli olan türleri de vardır. Bazı türleri her sene tohum verirken, bazı türleri ise sadece bir kere tohum verir ve ölür. Hindistanlılar kuraklık zamanlarında bambu tohumunu yerler.

Bambuların bir gün içerisinde en hızlı büyüyen bitki olmasına bakıp da kolay yetiştirilen bir bitki sanılmamalıdır. Toprağa ekilen bir bambu tohumunun, filizlenmesi için 5 yıl beklemek gerekmektedir. Bambu yetiştirmek için çok uzun zaman gerekmektedir. Uzun zamanda yetiştiği gibi ömrü de uzundur. 120 yıl kadar uzun bir süre yaşayan türleri de vardır. Bu kadar uzun süre yaşayabilmesini de dayanıklı bir bitki olmasına borçludur.
Bambular tropikal iklim bölgelerinde yetişmektedir. Bu yüzden ülkemizde yetişmesi mümkün değildir. Daha çok Çin ve Hindistan gibi yerlerde yetişir. Bu bitkileri yetiştirmek de zordur. Büyümek için güneş ışığını bolca alması gerekmektedir. Soğuk hava alması hemen kururlar.

Bambu bitkisinin bir çok kullanım alanı vardır. Özellikle Asyalılar bu bitkiyi çokça kullanmaktadırlar. Asya’da bazı bölgelerde evleri bambudan yapmaktadırlar. Ayriyeten sandalye gibi mobilyalar yapanlar da olur. Kalın gövdeli olanları kova olarak kullanırlar. Bambudan bolca sepet de yapılmaktadır. Yapılan sepetler sağlam da olmaktadır. Kağıt yapmak için de kullanılır.

ba.jpg

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.