Ana Sayfa

BANGLADEŞ

Resmi adı: Bangladeş Müslüman Halk Cumhuriyeti
Dini: İslam
İklimi: Muson İklimi
Başkenti: Dakka
Önemli Şehirleri: Dakka, Çittagong, Sylhet ve Kulna
Yüz ölçümü: 143.998 kilometrekare
Nüfusu: 149.425.780 (Dünyanın en kalabalık 7. devletidir.)
Resmi Dil: Bengal Dili (Bu dilden sonra yaygın olarak Urduca dili kullanılmaktadır.)
Okuma-Yazma Oranı: %34
Para Birimi: Taka
Komşuları: Hindistan ve Myanmar

BANGLADES_1.jpg

Güney Asya’dadır. Bağımsızlığına 1971 yılında kavuşmuştur. İlk başlarda Pakistan’a bağlı bir eyaletti (Doğu Pakistan). Bölge 10. yüzyıldan beri Müslüman’dır. Kentlerde yaşama oranı oldukça düşüktür. Halkın sadece %10’luk kısmı kentlerde yaşar. Geriye kalan %90’lık kısım ise köylerde yaşamaktadır. Halkın %85’lik bir kısmı Müslüman’dır. Halkı eğitim yoksunluğundan dolayı cahildir. Ülkede batı tarzı üniversite sayısı çok azdır. Her sene sel baskınları olmaktadır.
Ekonomisinin temelleri tarıma dayalıdır. Pirinç, çay, pamuk ve tütün yetiştirilmektedir. Tarlaların büyük bir kısmında pirinç yetiştirilmektedir. Yetiştirilen ürünler, ilkel tarım uygulanarak yetiştirildiği için yeterince verimli değildir.
Sanayisi yetersiz düzeydedir. Bangladeş’te en çok ihracat yapılan ürün jüt’tür (Hintkeneviri). Ülkede hazır giyim sektörü yaygındır. Ormancılık da gelişmiştir.
Bangladeş’in kara, demiryolu ağı ve suyolları gelişmiştir. 120 km’lik sahili ile dünyanın en uzun sahiline sahiptir. Bu sahile yılda binlerce turist gelmektedir. Ayriyeten dünyanın en büyük nehir deltasına ve ormanına da sahiptir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , ,

2 replies »

  1. Geri bildirim: MYANMAR – BİBİLİYO
  2. Geri bildirim: PAKİSTAN – BİBİLİYO

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.