Ana Sayfa

BATI HİNT ADALARI

Florida’nın güney ucuyla Venezuella arasında bulunan adalardan oluşur. Adaların oluşması milyonlarca yıl öncesine dayanmaktadır. İki büyük yanardağın patlaması sonucu bu adalar ortaya çıkmıştır. 236.000 km2 alandan oluşmaktadır. Yarım ay şeklindedir.

Bu adaların keşfi 1942 dayanmaktadır. Hindistan’a gitmek için yola çıkan Kristof Kolomb bu takım adaları keşfetmiştir. Ancak bu adaları Hindistan sanmıştır. Yine ismini de Kristof Kolomb vermiştir. İlk keşfedildiği zaman adalarda yerli halk vardı. Zamanla yerli halk yok edildi.

Batı Hint Adaları; Bahamalar, Küçük Antiller ve Büyük Antiller olarak üç ana gruba ayrılmıştır. Büyük Antiller; Küba, Hispaniola, Porto Riko ve Jamaika’yı içine alır. Küçük Antiller de Nevis, Anguilla, Barbados, Montserrat, Dominika, St. Vincent, Mantinik, St. Luica, Arabua, Buonaire ve Curaşao takım adalarını içine alır. Bahamalar da Turks ve Caicos adalarından meydana gelmektedir.

Batı Hint Adaları da Afrika gibi yıllarca sömürülere maruz kalmıştır. Yerli halk köleleştirilmeye çalışılmış, karşı çıkanlar da öldürülmüştür. Zamanla yerli halk yok olmuştur. İngiltere, ABD, Fransa ve Hollanda yıllarca bu adaları işgal etmişlerdi. Adalarda boksit, alüminyum ve petrol gibi madenler bulunmaktadır. Adalardaki ülkelerin ihracatının büyük kısmını Muz, kakao, baharat, ananas ve rom gibi malzemeler oluşturmaktadır. Yeteri kadar üretemediği için de gıda malzemeleri ithal etmektedir.

Adalarda tropik iklim hakimdir. Yağışlar düzensizdir ve şiddetli kasırgalar büyük zararlara yol açmaktadır. Genel olarak dağlık araziden oluşmaktadır. En yüksek dağı Pico Duarte’dir. Yüksekliği 3.175 metredir.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.