Ana Sayfa

BATLAMYUS

Astronomi, matematik ve coğrafya alanlarında başarılı bir bilim adamıdır. Asıl adı Ptolemaios’dur. Bizim dilimize Batlamyus olarak geçmiştir. Hayatı hakkındaki bilgiler kısıtlıdır. MS. 100-170 yılları arasında yaşadığı kabul edilmektedir. Mısır’da doğmuş ve İskenderiye’de yaşamıştır. Bütün çalışmalarını gözlemevinde yapmıştır. Coğrafya ve astronominin kurucusu sayılmaktadır. Batlamyus, Hipparkhos’u örnek almıştır.

Matematik Derlemesi (Mathematike Syntaksis), en ünlü kitabıdır. Bu kitabında geometri ve astronomi hakkında bilgiler vermiştir. Önce Arapça’ya sonra da Latinceye çevrilmiştir. Batlamyus’a göre, Dünya evrenin merkezinde duruyor. Güneş ve Ay’da, Dünya’nın etrafında dönüyorlar. Kopernik sistemi gelene kadar bu sistem kabul görmüştür.

Coğrafi çalışmalarının bulunduğu “Coğrafya Kılavuzu (Geographike Hyphegosis)”  adlı kitabı vardır. Asya ve Afrika kıtalarının haritalarını çizmiştir. Bu kitaplar coğrafi keşiflere ilham olmuştur.  Almogest adında bir çalışması vardır. Binde fazla yıldızı bu çalışmasında derlemiştir.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

BENZER YAZILAR  GEMİ ŞİİRİ / PABLO NERUDA

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.