Ana Sayfa

BAYRAK

Bayraklar bir ülkenin simgesidir. Bayrağın kim tarafından ve nasıl bulunduğu bilinmemektedir. Bu konu hakkında farklı görüşler vardır. Bayraklar günümüzdeki gibi sadece dikdörtgen değildir. Çeşitli şekillerde de bayraklar vardır. Eskiden bayraklar kralın gücünün göstergesi olarak kabul edilirdi. Bayrağın indirilmesi kralın savaştan çekildiği veya yenildiği anlamına gelmektedir. Savaşlarda da bayrak çok önemliydi. Bayrak, hangi birliğin hangi komutana ait olduğunu gösterirdi.

Eski çağlarda bayraklarda hayvan figürleri kullanılırdı. Hayvanın en iyi özelliği simgelediği devletin de iyi olduğu alanı ifade ederdi. Türk devletlerinin bir kısmı da kendilerini ifade edecek hayvan figürlerini bayraklarında kullanmışlardır. Selçuklu Devleti bayrağında çift başlı kartal, Hun İmparatorluğu bayrağında ejderha ve Göktürk Devleti bayrağında kurt kafası kullanmışlardır. Müslüman olduktan sonra bayraklarında hilali sıkça kullanmaya başladılar. Türkler için bayrak çok önemlidir.

Günümüzde bir çok renkte bayrak ve armalar vardır. Yine günümüzde şirketlerin ve toplulukların kendilerine has bayrakları vardır. Bayraklar, işareti göstermek için de kullanılmaktadır. Bunun için özel bayraklar vardır.

BENZER YAZILAR  Çiçeğe Arı Arıya Aysel Şiiri - LEVNİ

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.