Ana Sayfa

BESLENME BASAMAKLARI

Beslenme, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için bitki veya hayvan gibi besinleri hayatının devamlılığı için tüketilmesidir. Beslenmenin önemi suyun ve havanın önemi kadar büyüktür. İnsanlar, doğaları gereği beslenmeden uzun süre yaşaması mümkün değildir.

Beslenme basamakları, canlıların beslenme zincirini gösteren bir tablodur. Genellikle de piramit şeklinde gösterilmektedir. Bir piramit şeklinde çizilmesinin nedeni basamaklar yükseldikçe o basamağa ait olan canlı çeşitliliğinin azalmasındandır. En fazla çeşit bitkilerde, en az çeşit de etoburlarda bulunmaktadır.

En alt kısımda bitkiler yer almaktadır. Bitkiler, kendi besinlerini kendileri üretirler. Fotosentez yaparak oksijen üretirler. Bir üst kısımda otoburlar yaşarlar. Otoburlar kendi besinlerini üretemezler. Yaşamlarını devam ettirebilmek için bitkileri tüketirler. Tavşanlar ve ceylanlar otobur grubundadırlar. Üçüncü sınıfta ise hepçiller yer alır. Yani hem otobur hem de etoburlardır. Biz insanlar bu grupta yer alırız. En son kısımda da etçiller yer alır. Etçiller ikinci ve üçüncü kısımda yer alan canlılarla beslenerek yaşamlarını devam ettirirler. Aslan, yılan ve kartal bu gruba dahildir. Bu zincir sürekli döngü halindedir. Bir basamakta oluşan değişim öbür basamakları da etkilemektedir.

BENZER YAZILAR  TAYLAND

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.