Ana Sayfa

BİLGE KAĞAN

683 yılında dünyaya gelmiştir. Göktürk Devleti Kağanı olan İlteriş Kağan’ın oğludur. Henüz 8 yaşındayken babasını kaybetmiştir. Eski Türk Devletleri doğu ve batı olarak ikiye ayrılırdı. Doğu merkez olurdu. En büyük erkek evlat doğuyu yönetirdi. Bilge Kağan, genç yaşında batıyı yönetmeye başladı. Bu zaman zarfında kendisini geliştiriyordu. Doğuyu da İnel Kağan yönetiyordu. Ancak İnel kağan görevini iyi bir şekilde yerine getiremiyordu. Bunu gören Bilge Kağan’ın kardeşi Kültigin, İnel Kağan’ın tahttan indirdi ve yerine kardeşi Bilge Kağan’ı getirdi.

Tahta oturan Bilge Kağan devlet adamlarını yeniden düzenledi. Kendisi devlet işlerine bakıyor, kardeşi de askeri işlere bakıyordu. Bilge Kağan, gerileyen Göktürk Devletini tekrardan yükselişe geçirdi. Komşuları ile iyi ilişkiler kurmaya ve ticareti geliştirmek için çalıştı. Bu dönemde ayaklanmalar yaşandı. Kardeşi Kültigin sayesinde hepsinin de üstesinden gelmeyi başardı. 720 yılında Çin ile büyük bir savaşa girildi. Bu savaştan Göktürk Devleti galip olarak çıktı.

Bilge Kağan, bizzat kendi adamı tarafından zehirlendi ve 734 yılında öldü. Bilge Kağan’dan sonra yerine oğlu İjen Han geçti.

BENZER YAZILAR  SANA DERİM HASAN KALESİ / DADALOĞLU

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.