Ana Sayfa

BİLGİSAYARIN TARİHİ

Günümüzde bilgisayarlar çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Öyle ki hızlarına yetişmek mümkün değildir. Dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar, tablet bilgisayar ve daha başka bilgisayar çeşitleri vardır. İlk bilgisayar ile günümüzdeki bilgisayarlar arasında dağlar kadar fark vardır. Hatta 10 yıl önceki bilgisayarlar ile günümüzdeki bilgisayarlar arasında bile çok büyük farklar vardır.

İlk bilgisayarın tarihi 1937’ye kadar dayanmaktadır. İlk bilgisayarın adı Mark-1’di.   Mark-1, bir ekip tarafından yapılmıştır. Bu bilgisayarın hacmi çok büyüktü. Küçük bir de ekranı vardı. Bu bilgisayarda, günümüzdeki bilgisayarlar gibi oyun oynanamıyordu. Sadece, hesap yapmak için kullanılıyordu. Bu bilgisayar hesapları yavaş yapıyordu. ancak uzun hesaplarda kolaylık sağladığı içim kullanılıyordu. Yapım maliyeti de milyonlarca doları bulmuştu. Bu kadar pahalıya mal olmuş olsa da geliştirilmeye devam edildi.

Mark-1’den sonra Amerika Devleti tarafından bilgisayar yapıldı. Bu bilgisayarın ismi de ENIAC idi. Bu bilgisayar da bir ekip tarafından yapılmıştı. ENIAC toplam da 167 metrekarelik bir alanı kaplıyordu. Bu bilgisayar ABD ordusunda kullanılıyordu.

Bilgisayar, zamanla daha küçüldü ve daha fazla işlem yapabilir duruma geldi. Satışa sunulan ilk bilgisayar UNIAC-1’dir. 1952 yılında yaılmıştır. İlk satılan bilgisayarların fiyatları çok yüksekti. Bu sebeple herkes tarafından kullanılamıyordu. Üretim ve rekabet arttıkça bilgisayarın gelişime hızı artmaya ve fiyatları da düşmeye başladı. Bilgisayarlarda oyun oynanabilmesi ve programlama yapılabilmesi bilgisayara olan talebi de artırdı.

Türkiye’ye ilk bilgisayar 1960 yılında gelmiştir. Bilgisayar kullanmasını bilen olmadığı için bu bilgisayar yıllar boyunca boş durdu. En son Amerika’dan bir ekip gelmiş ve Türklere bilgisayarın nasıl kullanılacağını öğretmiştir.

Categories: Ana Sayfa

Tagged as: , ,

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.