Ana Sayfa

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI NEDENLERİ

Birinci Dünya Savaşı, 1914 yılında başlamış ve 4 yıl sürmüştür. Savaşa 15’ten fazla ülke katılmıştır. Bu savaş, dünyanın en büyük savaşlarından biridir. Savaş sonucu 20 milyona yakın insan hayatını kaybetmiştir. Bu sayı ile de dünyada en çok insanın öldüğü ikinci savaştır. Ölen insanların çoğunluğunu sivil halk oluşturuyordu. İtilaf Devletleri ve İttifak Devletleri adı altında iki grup oluşmuştur ve devletler de bu iki grubun altında toplanmışlardı.

Savaşın çıkma sebebi 28 Haziran 1914 tarihinde, Avusturya Veliahtının öldürülmesi gösterilse de daha önceki olan olaylar, devletler arası gerginliğin artmasını sağlamıştır. Birinci Dünya Savaşının çıkma sebepleri:

  • Sanayi Devrimi ile ham madde ihtiyacı artmıştı. Devletler, ham madde ihtiyacını karşılamak için sömürgeler buluyorlardı. Sömürge yarışının da başlamasıyla devletler birbirlerinin sömürgelerini ele geçirmeye çalışmaları.
  • Devletler, hızla silahlanma yarışına girdiler. Ordularındaki silah teknolojisini geliştirmeye ve asker sayısını artırmaya başlaması.
  • Almanya ile Fransa arasındaki zengin kömür yataklarına sahip olan Alsace-Loren bölgesinin egemenliği yarışına girişmeleri.
  •  Devletler arası bloklaşma başlaması.
  • Fransız ihtilali sonrası milliyetçilik akımı ortaya çıktı. Milliyetçilik akımı zamanla yayıldı ve Osmanlı İmparatorluğu gibi devletlerin egemenliği altındaki milletlerin kendi devletlerini kurmak istemeleri.
  • Devletler arasında ekonomik üstünlük sağlamaya çalışmaları Birinci Dünya Savaşının çıkma nedenlerindendir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.