Ana Sayfa

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI

Birinci Dünya Savaşı, dünyanın en büyük savaşlarından birisidir. 1914 yılında başlamış ve 4 yıl sürmüştür. Osmanlı İmparatorluğunun da katıldığı bu savaş sonrası devletlerin sınırları yeniden şekillenmiştir. Savaşın çıkmasının sebebi Avusturya Veliahtının, 28 Haziran 1914 tarihinde öldürülmesi olarak gösterilse de savaşın çıkmasının ana sebebi sömürgecilik yarışıdır. Sanayi Devrimi sonrası başlayan sanayileşme çok fazla hammadde ihtiyacı ortaya çıkarmıştı. Devletler de bu ihtiyacı karşılamak için sömürü yarışına girdi. Bunun ardından devletler bloklaşmaya başladı. En sonunda da Avusturya Veliahtının da öldürülmesi ile savaş başlamış oldu.

Bütün devletler iki grup altında birleşti. Almanya, Osmanlı İmparatorluğu, Bulgaristan ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu İttifak Devletlerini oluşturdular. İngiltere, Rusya, Belçika, Fransa, ABD, Japonya ve Sırbistan ise İtilaf Devletlerini meydana getirdiler. Osmanlı İmparatorluğu, İtilaf Devletlerinin yanında yer almak istemiştir. Ancak İngiltere’nin menfaatlerine ters düştüğü için Osmanlı’yı aralarına almıyorlar. Bunun üzerine Osmanlı İmparatorluğu, İttifak Devletleri arasına katılıyor. İttifak Devletlerine katılmasında Almanya’nın rolü büyüktür. İtalya ise ilk başta İttifak Devletlerinin safında yer alıyor. Ancak savaşın başlamasından sonra İtilaf Devletlerinin yanına geçiyor.

Savaş, Avrupa ve Orta Doğu’da yoğun olarak geçmiştir. Buralar, Batı ve Doğu cepheleri diye ikiye ayrılmıştır. İttifak Devletleri ilk başta savaşı kazanıyordu. ABD’nin henüz savaşa katılmamıştı. Rusya ise iç karışıklıklar ve kaynakların yetersizliği yüzünden savaştan çekilmişti. ABD, itilaf Devletlerinin yenildiğini görmesi üzerine savaşa girdi. ABD’nin savaş katılması sonrası İttifak Devletleri teker teker kaybetmeye başladılar. Durum İtilaf Devletlerinin aleyhine dönmüştü. Çetin geçen savaşlara asker dayanmıyordu. Devletler sürekli asker topluyordu. İlk teslim olan devlet Bulgaristan oldu. Bulgaristan’dan sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu savaştan çekildi. Avusturya-Macaristan’ın savaştan çekilmesi üzerine Osmanlı İmparatorluğu ile Almanya arasındaki bağlantı da kesilmiş oldu. Almanlar ise 3 Ekim 1918 tarihinde savaştan çekildiler. Savaşın sona ermesi ile yenilen İttifak Devletlerine, İtilaf Devletleri ağır antlaşmalar imzalattılar. Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmak üzere bütün imparatorluklar battı. Birinci Dünya Savaşı sırasında 20 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Bu ölüm oranı ile dünyada en fazla insanın öldüğü ikinci savaştır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.