Ana Sayfa

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA NE KADAR İNSAN ÖLDÜ?

Dünya, tarih boyunca birçok kanlı savaşa şahit olmuştur. Bu savaşlardan biri de Birinci Dünya Savaşı’dır. Birinci Dünya Savaşı, dünyanın en büyük ikinci savaşı olarak tarihe geçmiştir. Aynı zamanda dünyada en fazla insanın öldüğü ikinci savaştır. Bu savaşta hem sivil, hem de askerler ölmüşlerdir.

Küresel çapta ilk savaş olan Birinci Dünya Savaşı iki grup arasında gerçekleşmiştir. Bu gruplar İtilaf Devletleri ve İttifak Devletleri’dir. İtilaf Devletleri safında yer alan büyük çaplı ülkeler İngiltere, Rusya ve Fransa’dır. Savaş başladıktan sonra İtalya’da İttifak Devletlerin yanından İtilaf Devletlerin yanına geçmiştir. Çarlık Rusya’da ise Bolşeviklerin darbe yapması sonucu savaştan çekilmiştir. Rusyaların savaştan çekilmesi ile ABD savaşa girmiştir. Rusların çekilmesi sonrası İttifak Devletleri üstünlük elde etmişlerdi. Ancak ABD’nin savaşa girmesi ile şartlar değişmiş ve savaş, İtilaf Devletleri’nin lehine dönmüştür.

İttifak Devletleri’nin safında ise Almanya, Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, İtalya ve Bulgaristan yer alıyordu. Savaş başladıktan sonra İtalya, İtilaf Devletleri’nin Safına geçti. Bu da İttifak Devletleri’nin zayıflamasına neden oldu.

İttifak Devletleri, ilk başlarda güçlü durumda olsa da ABD’nin savaşa girmesi savaşın gidişatını değiştirdi. ABD’nin eğitimli askerleri ve ileri silah teknolojisi, hırpalanmış ve düşmandan geri teknolojiye sahip olan İttifak Devletleri’nin kaybetmesine neden olmuştur. Savaş sonrası İttifak Devletleri ateşkes istemiş, ancak İtilaf Devletleri kabul etmemiş ve ağır antlaşmaları imzalamaya mecbur bırakmışlardır.

Savaşa  65 milyon asker katılmıştır. Resmi kayıtlarda 6.6 milyon insan ölmüş olarak gösterilse de ölen insan sayısının 10 milyona yakın olduğu söylenmektedir. Milyonlarca insan de esir olarak ele geçirilmişlerdir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.