Ana Sayfa

BOĞA GÜREŞİ

Boğa güreşi matador denilen bir kişinin elinde bulunan bir pelerin ile kızgın boğayı yorarak pes ettirmesi prensibine dayanmaktadır. Günümüzde bir spor sayılan boğa güreşinin tarihi 18. yüzyıla kadar dayanmaktadır. İlk boğa güreşleri at üzerinde yapılmakta idi. Zamanla at ortadan kalktı. Bu sporu ilk zamanlar sadece zengin ve soylu kişiler yapıyordu. Uzun bir süre de bu böyle devam etti. Soyluların bu sporu yapmalarının bir nedeni de talim yapmaktı. Hem eğleniyorlar hem de her zaman savaşa hazır bir halde bulunuyorlardı.

Zaman içerisinde zengin ve soylular, boğa güreşinden sıkıldılar. Bu zamandan sonra boğa güreşi halk arasında yayılmaya başladı. Günümüzde boğalar öldürülmese de ilk zamanlarda amaç boğayı hareket edemeyecek olana kadar yorup öldürmekti. Matodorun bir elinde pelerin bir elinde de kılıç bulunurdu.

1800’lü yılların başına kadar boğa güreşlerinde hiçbir kural yoktu. Matador, istediği yapmakta özgür idi. 1800’lü yıllardan sonra Juan Belmanley Garci’a sayesinde ilk kurallar konulmaya başlandı. İlk zamanlar matador ölümleri çok olsa da zamanla profesyonelleşen matodorlar sayesinde bu ölümler azalmıştır. 20. yüzyılda da boğa güreşi spor halini almıştır. İspanya’da soğan bu spor Orta Amerika’nın tamamında ve bazı Avrupa ülkelerinde de oynanmaya başlandı. 21. yüzyılda ise izleyici kitlesi katlanarak arttı.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.