Ana Sayfa

BOKS

Boks, iki kişinin bir sınır içerisinde ve belirli kurallar dahilinde dövüştüğü bir spordur. Amaç diğer boksörü nakavt etmektir. Sınırları olan ve sporcuların dövüştüğü alan “Ring” denilmektedir. Ring yerden yüksekte ve etrafı çevrilidir. İki tür boks çeşidi vardır. Bunlar amatör ve profesyonel boks’tur. Ringte, iki boksörden hariç bir de maçı yöneten hakem vardır. Aynı şekilde ringin iki tarafında da hakemler bulunmaktadır. Ring en az 3,6 metrekare, en fazla ise 6 metrekare olabilir.

Rakip, üç şekilde nakavt edilebilir. Ya rakibi 10 saniye boyunca kalkmayacak şekilde yere düşürerek, ya takipten fazla puan alarak, ya da hakemin kararıyla maç kazanılabilir. Faul yapan kişi de maçı kaybetmiş sayılır. Her boksörün karşısına kendi kilosu ile aynı kiloda olan boksör çıkmaktadır. Boksörün elinde eldiven takılıdır. Ağzında da dişlerini darbelerden korumak için plastik dişlik takılıdır. Kafalarına koruyucu başlık da takılır. Ancak başlık sadece antrenman esnasında takılmaktadır. Bir boksör olabilmek ve boks maçı yapabilmek için sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Sağlık durumu iyi olmayan sporcular boks maçı yapmak için uygun değildirler. Çünkü boks; hız, direnç ve yetenek gerektirmektedir. 

Boksör olabilmek için aynı zamanda uzun bir süre hazırlık da yapmak gerekir. Zinde bir vücuda sahip olabilmek için sürekli ve yoğun bir şekilde antrenman yapmak lazımdır. Dünyada birçok ülkede boks sporu yapılmaktadır. Aynı şekilde Türkiye’de de boks sporu yapılmaktadır. Birçok ülkede ayrı şampiyonalar düzenlenmektedir. Rakiplerinin hepsini nakavt eden boksör altın kemer ile ödüllendirilir. Tarihte, altın kemeri üst üste uzun yıllar aynı kişinin aldığı görülmüştür. Dünyaca üne sahip bir çok boksör vardır. Muhammed Ali de bunlardan biridir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.